Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Enflasyon Ekim’de Yıllık Bazda %6,2 Artışla Beklentiyi Aştı

Küresel piyasaların yakından takip ettiği ABD TÜFE rakamları açıklandı. Enflasyon Ekim'de beklentinin üzerinde geldi.
ABD’de Enflasyon Ekim’de Yıllık Bazda %6,2 Artışla Beklentiyi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) Ekim ayına ait tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon Ekim 2021 döneminde, yıllık bazda %6,2 oranında gerçekleşti.

Piyasanın beklentisi %5,8 oranında gelmesiydi. Eylül’de aylık bazda %0,4, yıllık %5,4 oranında artış gerçekleşmişti.

ABD enflasyonu bir önceki aya göre %0,9 artış göstererek, %0,6 olan beklentiyi aştı.
ABD Enflasyon Aylık Değişim
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

Aylık bazda artışa en büyük katkıyı enerji, barınma ve gıda grubu endekslerindeki yükseliş sağladı. Enerji endeksi aylık bazda %4,8, gıda endeksi %0,9 oranında artış gösterdi.

Gıda ve enerji hariç ürünlerde %0,6 oranında artış olurken, Eylül’deki %0,2’lik yükselişin üzerine çıkıldı. Alkol ürünleri ve hava yolu harcamalarını içeren endekste, diğer grupların aksine aylık bazda düşüş gerçekleşti.

ABD enflasyonunda gerçekleşen %6,2’lik artış, 1990 yılının Kasım ayından bu yana gerçekleşen en yüksek artışı temsil ediyor. Gıda ve enerji grubunda ise yıllık bazda 1991 yılının Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek artış oldu. Son 12 aylık dönemde enerji grubunda enflasyon %30, gıdada %5,3 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu