Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Enflasyon 2021’in Son Ayında Tahminlere Paralel %7’ye Yükseldi

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD tüketici fiyat endeksi verileri açıklandı. Rakam beklentilerle uyumlu olarak yüzde 7 oldu.
ABD’de Enflasyon 2021’in Son Ayında Tahminlere Paralel %7’ye Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) Aralık 2021 için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Beklenti yüzde 7’ye yükseliş yönündeydi.

Enflasyon Kasım’da yıllık bazda yüzde 6,8’e çıkarak 1982 Haziran’ından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

ABD’de yıllık enflasyon oranı Aralık’ta yüzde 7’ye çıkarak 1982 Haziran’ından bu yana yeni bir yüksek seviyeyi kaydetti.
ABD Yıllık Enflasyon Aralık 2021
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Aylık enflasyon Kasım’daki yüzde 0,8’in ardından yüzde 0,4’lük beklentileri aşarak yüzde 0,5’e yükseldi. Çekirdek TÜFE aylık bazda yüzde 0,5 beklentisinin yerine yüzde 0,6 olurken yıllık bazda yüzde 5,4’e yükseliş beklentisi yerine yüzde 5,5’e çıktı.

Yani yıllık TÜFE dışındaki enflasyon göstergelerinin tümü beklentilerden fazla geldi. Yıllık enflasyonun yüzde 7’ye yükselişi, fiyatların yükselişi enerji maliyetlerinden kaynaklanmaya devam etti.

Enflasyonist baskıların 2022’nin ortalarına kadar sürmesi muhtemelken FED Başkanı Powell kısa süre önce artan faiz oranları da dahil olmak üzere bir enflasyon artışını kontrol altına almak için gerekenleri yapma taahhüdünde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bu arada dolar endeksi TÜFE verilerinin ardından hızla düşerek 95,24’e kadar geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.