Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Enflasyon Ağustos’ta Beklentiyle Uyumlu Geldi! Yıllık %5,3’e Düştü

FED’in yönü için önem taşıyan ABD enflasyon verileri açıklandı.
ABD’de Enflasyon Ağustos’ta Beklentiyle Uyumlu Geldi! Yıllık %5,3’e Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) Ağustos 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı.

Buna göre yıllık bazda TÜFE yüzde 5,3’e düştü. Beklenti yüzde 5,3’e düşüş yönündeydi.

Haziran ve Temmuz’da oran yüzde 5,4’e ulaşarak 13 yılın en yüksek seviyesini işaretlemişti.

İkinci el araba ve kamyon, ulaştırma hizmetleri maliyetlerinde bir yavaşlama görülürken barınma yüzde 2,8 ve giyim eşyası yüzde 4,2’le sabit kaldı.
ABD TÜFE Ağustos 2021
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

Aylık tüketici fiyat endeksi Temmuz’daki yüzde 0,5’ten yüzde 0,3’e geriledi. Bu, yüzde 0,4’lük tahminlerden daha iyi geldi.

Havayolu ücretleri, kullanılmış araba ve kamyon fiyatları ve motorlu taşıt sigortası fiyatları ay boyunca düşerken, benzin, ev eşyaları ve operasyonları, yiyecek ve barınma maliyetlerinde artışlar görüldü.

ABD’de gıda ve enerji hariç tüm kalemler için olan çekirdek TÜFE, Ağustos 2021’de bir önceki aya göre yüzde 0,1 artarak Şubat’tan bu yana en küçük artışı kaydetti. Bu yüzde 0,3’lük bir ilerleme yönündeki piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Hanehalkı operasyonları ve barınma endekslerinin yanı sıra yeni araçlar, eğlence ve tıbbi bakım endeksleri de Ağustos ayında yükseldi.

Havayolu ücretleri, kullanılmış araba ve kamyonlar ve motorlu taşıt sigortası endeksleri ay boyunca düştü. Çekirdek TÜFE yıllık bazda ise yüzde 4 olarak gerçekleşti. Beklenti yüzde 4,2 artışı gösteriyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu