Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enerji Bakanı Petrol için Ek Arz Çağrısında Bulundu

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, ülkesindeki petrol talebinin bu yıl günde 12,5 milyon varile çıkmasını ve 2024′te daha fazla artış kaydetmesini beklediğini söyledi.
ABD Enerji Bakanı Petrol için Ek Arz Çağrısında Bulundu
HABER GİRİŞ

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, volatilitenin petrol piyasaları üzerinde hâlâ baskı oluşturduğunu belirterek, ek arz çağrılarını tekrarladı. Enerji bakanı, “Bu pazarlarda çok fazla duygu var ve bu nedenle işlerin nereye gittiğine dair derin endişelerimiz var” açıklamasında bulundu.

Granholm, ABD’deki petrol talebinin bu yıl günde 12,5 milyon varile çıkmasını ve 2024′te daha fazla artış kaydetmesini beklediğini söyledi. Buna rağmen fiyatları düşürmeye yardımcı olmak için ek üretim çağrısında da bulundu.

Daha fazla arz görmek istediklerini belirten Granholm, “Fiyatlar çok yüksek olduğunda işler tehlikeli hale geliyor. Bence ihtiyatlı yol, ulaşımın insanlar için karşılanabilir olmasını sağlamak ve bu da elbette arzın istikrarlı olmasını sağlamak anlamına geliyor.” diye konuştu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü‘nün bazı üyeleri ve topluca OPEC+ olarak bilinen müttefikleri, 2024’ün sonuna kadar üretimi gönüllü olarak günde toplam 1,66 milyon varil azaltma kararı almıştı. Koalisyonun ağır topları Suudi Arabistan ve Rusya, sırasıyla üretimde günde 1 milyon varil ve ihracatta günde 500.000 varil olmak üzere Temmuz ve Ağustos aylarında daha fazla gönüllü düşüş duyurdu.

ABD, tüketici hanehalkları üzerindeki baskıyı hafifletmek ve enflasyonu dizginlemek amacıyla tarihsel olarak yüksek sesle pompa fiyatlarının düşürülmesini savundu. Washington defalarca üretimlerini artırarak bu çabayı desteklemeleri için OPEC+ üreticilerine baskı yapsa da sonuç alamadı.

GCM Yatırım Banner

Granholm, bu yılki enerji zirvesinde önemli bir konu olan yenilenebilir enerjiye geçişin önemine dikkat çekerek, “Çin ve ABD dünyadaki en büyük emisyon salıcıları. Vatandaşları bu aşırı hava olaylarının etkilerini hissediyor” açıklamasında bulundu. ABD’nin temiz enerji konuşlandırma konusunda Çin ile iş birliği yapmaya istekli olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın