Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin En Zengin 400 İsminden Şaşırtan Mektup: Vergimizi Düşürmeyin, Artırın!

ABD'de vergi reformu ile ilgili sıkıntılı günler devam ederken, ülkenin en zengin 400 isminden Kongre'ye gönderilen mektup dikkatleri çekti. İşte detaylar;
ABD’nin En Zengin 400 İsminden Şaşırtan Mektup: Vergimizi Düşürmeyin, Artırın!

Bildiğiniz gibi son dönemde ABD’de şiddetli bir vergi tartışması yaşanıyor. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin başına Donald Trump geçtiğinden beri ilginç tartışmalar ve gerginlikler yaşanmaya başladı. Şimdi ise en önemli gündem konularından birisi vergi reformu. Donald Trump ve Cumhuriyetçi Parti için oldukça önemli olan reform teklifi, kurumsal vergi oranının tek hamlede ve kalıcı olarak % 35’ten % 20’ye indirilmesini öngörüyor.

Uzmanlar ise vergi reform tekliflerinin, ülkeye zarar vereceğini ve kamu borçlarını artıracağını düşünüyorlar.

Vergi Reformu Ülkeye Zarar Verebilir

Yapılmak istenen vergi reformunun, ülkedeki en zengin % 1’lik kesimin % 22 daha az vergi ödemesi anlamına geldiği biliyor. ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO) tarafından yapılan değerlendirmeye göre; vergi reformu teklifinin mevcut haliyle kabul edilmesi, ülkenin kamu borcunu 2027 yılında 1,7 trilyon dolara yükseltecek.

İşte bu öngörüler sonrasında ABD’nin en zengin 400 ismi, Kongre‘ye ilgi çekici bir mektup gönderdiler.

En Zenginler Kongre'ye Mektup Yazdı

Bu 400 kişilik grubun içinde; sadece ABD’nin değil, dünyanın da en zengin isimleri yer alıyor. Ultra zenginlerin mektupta yazdıkları ise oldukça çarpıcı şeklinde yorumlanıyor. Paranın patronu diyeceğimiz isimler arasında Ben & Jerry’s Ice Cream kurucuları Ben Cohen ve Jerry Greenfield, moda tasarımcı Eileen Fisher gibi ultra zenginler de bulunuyor.

Ayrıca Rockefeller ailesinin dördüncü neslinden Steven Rockefeller ve ünlü yatırımcı George Soros da listede yer alıyor.

Steven Rockefeller ve George Soros

İşte bu zenginler grubunun ABD Kongresi’ne gönderdiği mektubun en ilgi çekici kısımları:

Kongre'ye Yazılan Mektup

Eğer bu tasarı kabul edilir ve yasalaşırsa ABD’de vergi kanunlarının 30 yıldan daha fazla süredir ilk defa değişmesi anlamına gelecek. Trump’ın ABD tarihindeki ilklerin başkanı olması da bir kere daha kabul edilmiş oluyor.

Trump, Kasım ayının başında FED başkanı adayını açıklamış ve Jerome Powell’in ismini zikretmişti. Bir FED başkanının ikinci kez atanması da en son 38 yıl önce yaşanan bir durumdu. İlklerin başkanı olma yolunda hızla ilerleyen Trump’ın, FED başkan yardımcılığına ise Müslüman iş adamı Muhammed El-Erian’ı getirileceği iddia ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum