Yatırım yapmaya başla!

ABD Empire State İmalat Endeksi Mart’ta 8 Ayın En Yükseğine Ulaştı

ABD New York Empire State İmalat Endeksi, Şubat’taki 12,1’den Mart ayında 17,4’e yükseldi. Böylelikle imalat, dokuzuncu ardışık ayında genişledi.
ABD Empire State İmalat Endeksi Mart’ta 8 Ayın En Yükseğine Ulaştı

New York eyaletindeki 200 üreticiyle yapılan anketlerle üretim sektörünün sağlını ölçen endeks, Mart ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Buna göre ABD New York Empire State İmalat Endeksi, Şubat’taki 12,1 seviyesinden Mart’ta 17,4’e yükseldi.

Bu geçen Temmuz ayından bu yana endeksin en yüksek okumasına işaret eti. Aynı zamanda rakam, dokuzuncu kez sıfır eşiğinin üzerinde (daralmayı genişlemeden ayıran nokta) kaydedildi.

2 Mart ile 9 Mart tarihleri arasında toplanan yanıtlardan oluşan ankete göre New York eyaletinde ticari faaliyet sağlam bir hızla büyüdü.
ABD New York Empire State İmalat Endeksi
Kaynak: New York FED

Yeni siparişler mütevazı bir şekilde artarken sevkiyatlar önemli ölçüde yükseldi. Teslimat süreleri uzamaya devam ederken stoklar bir miktar artış kaydetti. İstihdam seviyeleri ve ortalama çalışma haftası ılımlı ölçüde arttı.

Girdi fiyatı artışları, yaklaşık on yılda en hızlı şekilde artarak toparlanmaya devam etti. Satış fiyatları önemli ölçüde arttı.

İleriye yönelik firmalar, istihdamda önemli artışlar beklentileriyle önümüzdeki altı ay içinde koşulların iyileşeceği konusunda iyimser kaldı.

Buna göre iş beklentileri Mart ayında 1,5 puan artarak 36,4 oldu. Gelecekteki istihdam endeksi 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve bu da firmaların büyük ölçüde önümüzdeki aylarda işçi eklemeyi beklediğinin sinyalini verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum