Yatırım yapmaya başla!

ABD, Elektrikli Araçları İlgilendiren Önemli Bir Kuralı Devreye Sokacak!

ABD, caddelerde çoğalmaya başlayan elektrikli araçlara yönelik hayati önem taşıyan bir konuyu masaya taşıdı!
ABD, Elektrikli Araçları İlgilendiren Önemli Bir Kuralı Devreye Sokacak!

Otomotiv sektörünün çoğunluğu hibrit ve elektrikli araçlar üretiyor. Aslında bunun diğer bir tanımına ise, “sessiz otomobiller” de diyebiliriz. Bazılarının bu sessizlik üzerine çalışmalar yapacağını biliyorduk. Düşündüğümüzde yaya ve bisiklet süren kişilerin karayolunda taşıtları fark etmeleri, çıkan sesler aracılığı ile oluyor.

Diğer türlü tamamen sessizleşen araçların ne kadar yakınımızda olduğunu anlamak artı mümkün olmayacak. ABD’de buna karşı bir düzenleme olacağını ve insanların yoldaki araçları fark etmeleri için firmalara belirli düzeyde ses çıkarmalarına izin verilebileceği konuşuldu. İşte detaylar;

Amerika’nın bu işi başlatmasını otomobil firmaları istedi.

Talep, birçok firmadan gelen güvenli sürüş önergelerinin incelenip bir sonuca bağlanmasından sonra girişime karar verilmiş. Şu anda belki bununla ilgili bir kaza, yaralanma veya ölüm duymamış olsak da işin henüz başındayız.

Yıllar ilerledikçe, ülke ve firmalar fosil yakıtlı sesli motorları hayatından çıkardıkça tehlike o zaman baş gösterecek. Tamamı elektrikli Chevy Bolt aracına uygulanan “sinir bozucu” olarak adlandırılan seslere mi izin verilecek yoksa dışa takılı hoparlör yardımıyla gerçek araç sesi mi duyurulmaya çalışılacak o kısım belli değil.

Tesla ve bazı firmalar bunu dış kısma koyacakları hoparlörler ile insanları uyarmayı düşünüyor.

Cızırtı veya farklı garip ses yerine caddelerde standart benzinli bir araba gibi gezen EV araçları tercih ederiz. Bir yandan kişilerin özlem duyacağı gerçek sıvı yakıtlı motor seslerinden de uzaklaştırılmamış olunur.

Elbette, öneri hemen kabul edilmeyecek. Ajans kamuoyu ve güvenlik gruplarından bu öneriye dair geri bildirimler alınacak. Buradaki asıl konu, elektrikli bir aracın yolda gidişi sırasında çıkartacağı uyarıcı sesler değil. Konu tam olarak “bir üreticinin bir araca kurabileceği uyumlu seslerin sayısında bir sınır olup olmayacağı ve bu sınırın ne olması gerektiğine” karar verilecek.

Gelecek seneye kadar bu kural yürürlüğe girmesi beklenmiyor. Şehirlerde dolaşan elektrikli otomobiller henüz hayati tehlike taşımasa da yakın zamanda etkileri hissedilecek. Hibrit bir aracın yanında benzinli bir motor olsa dahi, 50 km/h’ye kadar tamamen elektrik modunda gidebileceğinden, o da tehlikeli sınıfa giriyor.

Yine baktığımızda en mantıklısı Tesla ve birkaç firmanın düşündüğü yapay araba sesleri en uygunu olacak gibi gözüküyor. Aracın en az sağ-sol olacak şekilde iki bölgesine yerleştirilecek ses çıkarıcı ögelerle, hayati tehlike besleyen durum karşısında iyi bir önlem alınmış olacaktır. Konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum