Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi, Trump’ın Yüzde 3 Büyüme Hedefinden Uzaklaşıyor

ABD ekonomisindeki büyüme, Trump'ın 2018 yılında koyduğu yüzde 3 hedefinden uzaklaşırken, buna vergi indirimleri yol açmış olabilir.
ABD Ekonomisi, Trump’ın Yüzde 3 Büyüme Hedefinden Uzaklaşıyor
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada; gayri safi yurt içi hasılanın geçen yıl yüzde 2,9 oranında arttığı ve Mart ayında yayımlanan bir tahminin doğrulandığı söylendi. Bakanlığın GSYİH verilerindeki yıllık revizyonları, ekonominin 2018’in dördüncü çeyreğine kadarki 12 aylık dönemde yüzde 2,5 oranında büyüdüğünü ve daha önce bildirilen yüzde 3’ten gerilediğini gösterdi.

Bugün açıklanan verilere göre; ABD ekonomisi 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 2,1 oranında büyüme kaydederek tahminleri geride bıraktı.

Ekonomi Yüzde 2,1 BüyüdüTrump; yıllık büyüme rakamını, vergi kesintilerinin ve federal hükümet açığını şişirmeye yardım eden hükümet harcamalarının ekonomiyi sürdürülebilir bir büyüme yoluna soktuğunun kanıtı olduğunu vurgulamıştı. Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler, kurumlar vergisi oranını yüzde 35’ten yüzde 21’e düşürülmesini de içeren büyük vergi indirimlerinin, güçlü ekonomik büyüme ile kendileri için ödeme yapacağını da savundu.

Demokratlar ise vergi indirimlerini, zengin Amerikalılara orta sınıf pahasına yarar sağlayacağını söyleyerek saldırmışlardı. Güncellenen GSYİH verileri ve ekonominin, ihracattan bir artış ve 2019’un ilk üç ayında satılmayan malların birikimini aldıktan sonra ikinci çeyrekte biraz daha düştüğünü gösterdi. Tahminler yüzde 1,8 büyümeye işaret ederken, gerçekleşen yüzde 2,1 oldu.

Trump, iktidardaki ilk döneminin en büyük kazanımlarından biri olarak ekonomiye işaret ediyor ve tarihi bir dönüşüm olacağını söylüyor.

Trump Ekonomiye İşaret EdiyorGeçen yılın Temmuz ayında yaptığı açıklamada, yönetiminin tarihi oranlarda ekonomik bir dönüşümü gerçekleştirdiğini ilan etmişti. Kampanyasında ise yıllık GSYİH oranının yüzde 4’e kadar artabileceğini dile getirmişti.

2018 yılındaki yüzde 3 oranının altına düşülmesinde özellikle Amerikan Merkez Bankası’nın yüksek faiz oranlarının etkili olduğu söyleniyor. FED, gelecek hafta faiz oranlarını görüşecek ve Trump, borçlanma maliyetlerini düşürmesi için politika yapıcılara saldırmaya devam edecek.

Ekonomistler uzun zamandır yüzde 3 büyüme hedefinin gerçekçi olmadığı ve diğer faktörlerin yanı sıra düşük verimlilik gösterdiği konusunda uyarıyorlar.

Yüzde 3 Büyüme Hedefi Gerçekçi DeğilEkonomistler, ekonominin büyüme potansiyelini veya çok fazla enflasyon oluşturmadan genişleyebilme hızını yüzde 2 civarında tahmin ediyorlar. Alternatif bir ekonomik büyüme ölçüsü olan GDI, 2018 yılında yüzde 2,5 artışa işaret etmişti. 2018 yılında GSYİH ile GDI ortalaması, yüzde 2,7 artış yaşandığını göstermişti.

GSYİH, ekonominin ne ürettiğini ölçerken (mallar, hizmetler…); GDI, ekonominin ne yaptığını (ücretler, karlar, vergiler, …) ölçmektedir. Güncellenen Ticaret Bakanlığı verileri de geçen yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde daha önce tahmin edildiği kadar sağlam olmadığını, dördüncü çeyrekte ise ekonominin Mart ayında bildirilenden çok daha yavaş büyüdüğünü gösterdi.

Yine de ekonominin 2018 yılındaki performansı, 2017’de kaydedilen yüzde 2,4’lük büyümenin hızlandığına işaret etmiş oldu.

Ekonomi 2017'ye Göre 2018'de Büyüdü2015 yılında Obama yönetimi sırasındaki performans ile eşleşen büyüme, 2017 yılının dördüncü çeyreğine kadar 12 ayda yüzde 2,8 büyüdü. Veriler ayrıca tüketici harcamalarında ikinci çeyrekte en yüksek seviyeye ulaştığını ve 2018’in son üç ayda keskin bir şekilde yavaşladığını gösterdi.

2018’in ilk çeyreğinde büyüme yüzde 2,2’den yıllık yüzde 2,5 oranına kadar revize edildi. Trump’ın görevini tamamlama beyanının yapılmasına yol açan ikinci çeyrek büyümesi, yüzde 4,2 oranından yüzde 3,5 oranında düşürüldü. Üçüncü çeyrekte büyüme yüzde 3,4’ten yüzde 2,9’a geriledi. Dördüncü çeyrekte ise yüzde 2,2’den yüzde 1,1’e indi.

Üç çeyreğe yapılan aşağı yönlü revizyonlar, büyük ölçüde işletmelerin vergi düşüşünü işletmelerine geri çekmemeleri gerektiğini öne sürerek, yatırımlara yapılan düşüşü yansıtıyordu. Apple gibi bazı şirketler, hisse senedi geri alımları için bunu kullandılar. Ancak düşük vergiler geöen yıl tasarrufları artırdı. Tasarruf oranı yüzde 6,7’den yüzde 7,7’ye yükseltilirken, bu durum dünyanın geri kalanından geri gönderilen karlara yapılan yukarı yönlü revizyonları yansıttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu