Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinde Koronavirüs Nedeniyle Tarihin En Büyük Resesyonu Bekleniyor

Bank of America ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisi nedeniyle daha önce görülmemiş derinlikte resesyona tanıklık edeceğini bildirdi.
ABD Ekonomisinde Koronavirüs Nedeniyle Tarihin En Büyük Resesyonu Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika’da koronavirüs vaka sayısı 278 bin 537’ye ulaştı. Ülke genelinde toplam can kaybı 7 bin 163’e yükselirken, bunun yaklaşık 3 bin tanesi sadece New York’a ait.

Salgının merkezi haline gelen New York’ta toplam vaka sayısının 100 bini aştığı bildirildi. Kentte ölü ve vaka sayısı her geçen gün artarken, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ellerinde 6-7 Nisan’a kadar yetecek solunum cihazı kaldığını söyledi.

Salgından en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alan ABD’nin ekonomi anlamında çok büyük darbe alması bekleniyor. IMF’ten gelen açıklamada ise küresel anlamda tarihin en büyük ekonomik durgunluğu olduğu ifade edildi.

Bank of America, ABD ekonomisinin koronavirüs nedeniyle tarihin en büyük resesyonunu yaşayacağını bildirdi.

Bank of America ABD Ekonomisi YorumuBankanın ekonomistlerinden Michelle Meyer, Covid-19 pandemisi nedeniyle ABD ekonomisinin 2020’nin ilk çeyreğinde %7, ikinci çeyreğinde %30, üçüncü çeyreğinde ise %1 daralacağını öngörüyor.

Gayri safi yurt içi hasıladaki kümülatif düşüşün %10,4’e ulaşması beklenirken, bunun tarihte görülmemiş derinlikte resesyonu işaret ettiğini söyledi. Dün açıklanan verilere göre Mart ayında ABD tarım dışı istihdam 701 bin azalarak, işsizlik %4,4’e çıktı.

Bank of America işsizliğin %15,6’lara kadar çıkacağını tahmin ediyor. Son dönemde yaşananların depresyon benzeri bir yavaşlama olduğunu söyleyen Meyer, bu durumun yaza sarkması halinde vergi indirimlerinin daha çok genişletileceğini bildirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva da koronavirüs etkilerinin 2008 krizinden çok daha kötü olduğunu söyledi.

Kristalina Georgieva Koronavirüs YorumuTüm dünyanın mücadele ettiği salgın hastalığın 2008’den daha kötü bir ekonomik krize yol açtığını söyleyen IMF Başkanı, en savunmasız ülkelerin ekonomileri yükselen ve gelişen ülkeler olduğunu belirtti. 1 trilyon dolarlık kaynaklarını virüsten etkilenen ülkeler için kullanmaya hazır olduklarını kaydetti.

Dünyanın karanlık bir dönemden geçtiğini, bugüne kadar görülmemiş acil finansman ihtiyacıyla karşılaştıklarını açıkladı. “IMF’nin tarihinde hiçbir zaman dünya ekonomisinin böylesine durma noktasına geldiğine tanıklık etmedik.” şeklinde keskin bir ifade kullanan Georgieva, bu dönemde birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu