Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Milyarder Yatırımcıya Göre ABD Ekonomisinin Hiçbir Faiz İndirimine İhtiyacı Yok

Milyarder yatırımcı, ABD ekonomisinin herhangi bir faiz indirimine ihtiyaç duymadığını söyledi. İşte detaylar;
Milyarder Yatırımcıya Göre ABD Ekonomisinin Hiçbir Faiz İndirimine İhtiyacı Yok
Yorum

Milyarder bir yatırımcı ve varlık yönetimi şirketi Oaktree Capital Management’ın kurucu ortağı olan Howard Marks’a göre ABD ekonomisinin herhangi bir oran indirimine ihtiyacı yok.

Perşembe günü verdiği demeçte; “Amacınız bu yıl bir durgunluğun gelmeyeceğinden emin olmaksa, gelecek sene işte o zaman belki oranları düşürmek istersiniz” dedi. Bununla birlikte iki yıl daha resesyon olmayacağını tahmin etti. Daha çok Amerikan tüketicisine atfedilebilecek güç kaynakları ile ABD ekonomisinin oldukça iyi durumda olduğunu dile getirdi.

Son dönemde pek çok kişiyi görüş ayrılığına düşüren resesyon tartışmasına katılan milyarder, bir durgunluğun yaklaştığını düşünmediğini söyledi.

Howard Marks: ABD Resesyon Yaklaşmıyor Sonuçta merkez bankalarının genellikle ekonomiyi harekete geçirmek için oranları düşürdüğü biliniyordu ki Marks da FED’in 10 yıl önceki faiz indirimlerinin küresel finansal krizin durmasına yardımcı olduğunun üzerini çizdi. “On yıl sonra, tarihteki en uzun ekonomik büyümeyi genişletmek için oranları düşürmek ister misiniz? Bunun haklı bir amaç olup olmadığını sorgularım.” dedi. Temmuz ayında FED, ekonominin büyük bir finansal krizde geçtiği 2008’den bu yana ilk kez faiz indirmişti.

Temmuz ayrıca 2008 durgunluğundan bu yana ekonomik genişlemenin 121. ayına işaret etmiş ve bu süreç 1854’e kadar uzanan kayıtlarda en uzun genişleme dönemini temsil etmişti.

Howard Marks: FED'in İşi Bir Sonraki Resesyonu Önlemek DeğilÖte yandan FED bu hafta bazı üyelerin karşı oy vermesine rağmen ikinci kez faiz düşürmüştü. Ne var ki Eylül toplantısındaki 25 baz puanlık FED indirimi yine Trump’ı memnun etmeye yetmedi. FED’in indirimini yetersiz bulduğunu açıklayan Trump, bununla birlikte Powell’ın işinin güvende olduğunu açıkladı. Diğer taraftan indirime karşı çıkan FED üyelerinin endişeleri ise merkez bankasının karşı karşıya kaldığı ikilemi vurgulamaktı.

ABD’deki ekonomik veriler beklenenden daha güçlü olmasına rağmen FED ayrıca ticaret savaşları veya Brexit gibi dış şoklar tarafından tetiklenen bir yavaşlama durumuna karşı oranları düşürmeye çalışıyordu. Ancak Marks, bir sonraki durgunluğun gerçekleşmesini engelleme çalışmasının Fed’in işi olmadığını söyledi.

Geleneksel olarak, Fed’in rolü enflasyonu kontrol etmek ve geçtiğimiz birkaç on yılda, büyümeyi desteklemekti ki böylece işler yaratılabilirdi. “Ancak bir sonraki durgunluğu önleme fikri bu ikisinden hiçbiri değil ve bu Fed’in şu anda üstlendiği bir işmiş gibi görünüyor.” ifadeleriyle dikkat çekti. Bazı zayıflıkları olsa da ABD ekonomisinin hala dünyadaki en iyi performans olduğunu söyleyen Marks; “bundan dolayı mutluyum ve o zaman ben bu noktada teşvik yapmazdım” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu