Yatırım yapmaya başla!

ABD Ekonomisi 2019’un İkinci Çeyreğinde Yüzde 2,1 Büyüdü

ABD ekonomisinin merakla beklenen gayri safi yurt içi hasıla büyümesi yüzde 2,1 düzeyinde gerçekleşti.
ABD Ekonomisi 2019’un İkinci Çeyreğinde Yüzde 2,1 Büyüdü

FED’e faiz indirimi yapması için uygulanan baskıların artmasına neden olan ekonomik genişlemeye dair endişeler devam ediyor. 2019 yılının birinci çeyreğinde yüzde 3,1 oranında büyüme kaydeden ABD ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde beklenti üstünde büyüdü.

Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayınlanan öncü tahmine göre; reel GSYİH, yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,1 artışa işaret etti.

ABD GSYİH İkinci Çeyrek Yüzde 2,1 BüyümeAnalistler yüzde 1,8 oranında bir büyüme beklerken, yılın ilk çeyreğine göre bir miktar gerileme yaşanması da bekleniyordu. Bugün yayımlanan ikinci çeyrek öncü tahmini, eksik olan veya kaynak ajansı tarafından daha fazla revizyona tabi kaynak verilere dayanmaktadır. Daha ayrıntılı verilere dayanarak, 2. çeyrek için ikinci tahmin 29 Ağustos 2019 tarihinde yayımlanacak.

İkinci çeyrekte reel GSYİH’teki artış; kişisel tüketim harcamalarından (PCE), federal hükümet harcamalarından ve özel stok yatırım, ihracat, konut dışı sabit yatırım ve sabit konut yatırımlarından kaynaklanan olumsuz katkılarla kısmen dengelenen devlet ve yerel yönetim harcamalarından olumlu katkıları yansıttı.

İkinci çeyrekte reel GSYİH’deki yavaşlama, stok yatırımındaki, ihracattaki ve kalıcı olmayan sabit yatırımlardaki düşüşleri yansıttı.

İhracat Düşüşü GSYİH YansımasıBu düşüşler, PCE ve federal hükümet harcamalarındaki ivme ile kısmen dengelenmiştir. Cari dolar bazında GSYİH, ikinci çeyrekte yüzde 4,6 veya 239,1 milyar dolar artarak 21,34 trilyon dolara yükselmiştir. İlk çeyrekte ise cari dolar bazında GSYİH yüzde 3,9 veya 201 milyar dolar artış göstermişti.

Gayri safi yurt içi alımlar için fiyat endeksi, ikinci çeyrekte yüzde 2,2 artarken, ilk çeyrekte yüzde 0,8 oranında arttı. PCE fiyat endeksi yüzde 0,4 artışla karşılaştırıldığında yüzde 2,3 oranında arttı. Gıda ve enerji fiyatları hariç PCE fiyat endeksi yüzde 1,1’lik artışa göre yüzde 1,8 oranında arttı.

Cari dolar bazında kişisel gelir, ikinci çeyrekte 244,2 milyar dolar artarken, ilk çeyrekte 269,8 milyar dolar artış göstermişti.

Kişisel Gelir 244,1 Milyar DolarTazminattaki ve kişisel cari transfer makbuzlarındaki yavaşlamalar kısmen, varlıklardaki kişisel gelir makbuzlarındaki bir artış ve devlet sosyal sigortalarına yapılan katkılardaki yavaşlama ile kısmen dengelenmiştir.

Harcanabilir kişisel gelir, ilk çeyrekte 190,6 milyar dolar veya yüzde 4,8 artarak ikinci çeyrekte 193,4 milyar dolar veya yüzde 4,9 arttı. Gerçek harcanabilir kişisel gelir yüzde 4,4 ile karşılaştırıldığında yüzde 2,5 oranında artış gösterdi.

Kişisel tasarruflar ise ikinci çeyrekte 1,32 trilyon dolar seviyesindeydi ve ilk çeyrekte 1,37 trilyon dolar düzeyinde gerçekleşmişti. Harcanabilir kişisel gelirin bir yüzdesi olarak kişisel tasarruf, ikinci çeyrekte yüzde 8,1 olurken, ilk çeyrekte yüzde 8,5 olmuştu.

Birinci çeyreğe yönelik güncellemelerde ise reel GSYİH’in daha önce yayımlandığı gibi yüzde 3,1 oranında artış gösterdiği tahmin edildi.

Birinci Çeyrek Güncellemeleriİhracattaki düşüş, eyalet ve yerel yönetim harcamaları ve özel stok yatırımları, PCE ve federal hükümet harcamalarındaki yukarı yönlü revizyonlarla dengelendiği bildirildi. 2009 yılının ikinci çeyreğinden 2019 yılının ilk çeyreğine kadar olan genişleme dönemi için reel GSYİH, daha önce yayımlandığı gibi yıllık yüzde 2,3 oranında artmıştır.

Reel GSYİH, ilk çeyrekte yüzde 3,2 arttığı tahmin edilmektedir. Daha önce yayımlanan tahminlerde ilk çeyrekte GSYİH’in yüzde 1 oranında arttığı tahmin edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum