Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi Son Okumaya Göre 3Ç19’da Yüzde 2.1 Büyüdü

Üçüncü okumayı temsil eden veriler ABD ekonomisinin 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde 2.1 arttığını gösterdi.
ABD Ekonomisi Son Okumaya Göre 3Ç19’da Yüzde 2.1 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Hükümet bugün, ABD ekonomik büyümesinin üçüncü çeyrekte toparlandığını doğruladı ve güçlü bir işgücü piyasası tarafından desteklenen ekonominin ılımlı genişleme hızını koruduğuna dair işaretlerin olduğunu bildirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı, 3Ç19 GSYİH verisi için üçüncü tahmininde gayri safi yurtiçi hasılanın yıllık bazda yüzde 2.1 arttığını açıkladı. Rakam, geçen ayki tahminden değişiklik göstermedi.
Ekonomistlerin beklentileri doğrultusundaki büyüme tahmini revize edilmezken, tüketici harcamaları yukarı yönlü değiştirildi.

Ekonomi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.1, ikinci çeyrekte ise yüzde 2.0 oranında büyüdü. Uzmanlar dördüncü çeyrekte daha ılımlı bir büyüme öngörürken Macroeconomic Advisers Perşembe günü yayınlanan bir tahminde yüzde 1.8’lik büyümeye işaret etti.

Ekonominin üçte ikisini oluşturan tüketici harcamaları yüzde 2.9’dan yüzde 3.2’ye revize edildi. Ayrıca güç altyapısı gibi konut dışı yapılardaki işletme harcamalarında da iyileşmeler oldu.

ABD Ekonomisi Son Okuma Bu, ev inşası ve envanter birikimindeki yatırıma yönelik aşağı yönlü revizyonları telafi etti. GSYİH büyümesine engel olan ithalat, önceden tahmin edilenden daha yüksekti. Gelir tarafından ölçüldüğünde ekonomi, Kasım ayında tahmin edilen yüzde 2.4 oranından ziyade son çeyrekte yüzde 2.1 büyüdü. Büyüme defterinin gelir tarafındaki revizyon, kurumsal karlar için bir düşüşü yansıttı. ABD ekonomisinin üçüncü çeyrek büyümesi için gelen üçüncü okuma hakkındaki büyük resim pek iyimser yorumlanmadı.

Nitekim ekonomi bu yıl, 2018’de 13 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından yavaşladı. Ve gelecek yıl daha da yumuşama bekleniyor. Neden ise zayıf küresel ekonomi ve Çin ile devam eden ticaret gerginlikleri olarak bildiriliyor.

MarketWatch tarafından anket yapılan ekonomistler, GSYİH’nin 2020’de 2019’da tahmin edilen bir yüzde 2.3’den yüzde 1.5’e düşeceğini öngördü. Çin ile yapılan çok geniş kapsamlı ticaret anlaşmasının ekonomiye biraz kazanç sağlasa da katkının çok fazla olmayacağı tahmin ediliyor. Oxford Economics ekonomistleri Gregory Daco ve Lydia Boussour, momentumun yıl sonuna doğru yaklaşırken inkar edilemez bir şekilde yavaşladığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu