Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Ekonomiye Karşı İyimserlik Azalırken Trump Liderliğinde Durumun Hala İyi Olduğu Düşünülüyor

Yapılan bir araştırmada, ekonomiye ilişkin iyimserliğin azaldığı ancak Amerikalıların Trump liderliğinde ülkenin hala iyi durumda olduğunu düşündükleri sonucuna varıldı. Detaylar aşağıda;
ABD’de Ekonomiye Karşı İyimserlik Azalırken Trump Liderliğinde Durumun Hala İyi Olduğu Düşünülüyor
Yorum

CNBC tarafından yapılan bir araştırmada (All-America Economic Survey) bu yıl büyümeyle alakalı endişelerin artmasına rağmen ekonomiye duyulan güvenin, geçen senenin iyimserlik zirvelerinden düşmekle birlikte nispeten güçlü seviyelerini koruyarak iyi durumda olduğu sonucuna varıldı.

Ülke genelindeki 800 ABD’li ile yapılan araştırma, Amerikalıların yarısının ekonominin mükemmel ya da iyi durumda olduğuna inandığını gösterdi. Rakamın 2018 yılının dördüncü çeyreğinden itibaren değişmediği ancak üçüncü çeyrekteki yüzde 58 seviyesinden düştüğü aktarıldı. Düşüşün, geçen yıl ekonomideki büyümenin yavaşlamasını izlediği belirtildi.

Başkan Donald Trump’ın ekonomiyi idare etmesinin onayı ikinci çeyrekte de bir miktar düşse de pozitif kalmaya devam etti.

Ekonomi Konusunda İyimserlik Azalsa da Amerikalılara Göre Ülke Trump Liderliğinde Hala İyi DurumdaAnketin 18-21 Mart tarihlerinde, yani Mueller raporunun özeti halka açıklanmadan önce yapıldığı bilgisi de verildi. Genel olarak halkın yüzde 47’si Trump’ın ekonomik idaresini onaylarken, rakamın geçen çeyrekten bir puan aşağıda olduğu ve yüzde 43 onaylamayanların ise bir puan yukarısında olduğu kaydedildi. Öte yandan Trump’ın yüzde 4 puanlık ekonomi üzerindeki net pozitifliğinin, Haziran 2018’deki yüzde 15’lik puanından düştüğü ve büyümenin yüzde 4 civarında seyrettiği o dönemde halkın yarısından fazlasının Trump’ın ekonomiyi ele alışını onayladığı bildirildi.

Trump’ın genel onaylanması, başkan olarak yaptığı işi onaylayan sadece yüzde 40’ı ile negatif kalırken yüzde 49’u onaylamadı.

Trump Başkan Olarak yaptığı İş Genel Oylama Yüzde 40Her iki veri de dördüncü çeyrek verilerinden biraz daha kötü gelirken başkanın Haziran 2017’de kaydedilen en kötü sayılarından daha az negatif geldi. Bu arada ekonomik iyimserliğin de etkilendiği ekonominin bir sonraki yılda iyileşeceğini söyleye yüzde 31’lik kesimin geçen çeyreğe kıyasla değişmediği ama üçüncü çeyrekteki yüzde 36’dan düştüğü dile getirildi. Ekonominin mevcut ve beklenen durumuna ilişkin görünümün düşmesine rağmen, seviyeler tarihi standartlara göre yüksek kaldı ve Trump göreve başlamadan önce bulundukları yerin epey üzerinde geldi.

Cumhuriyetçi anketçi Micah Roberts; ““Ekonominin durumu açısından, mükemmel ya da iyi diyenlerin yüzde oranı yüzde 50, bir yıl öncesinde farklı değil ama Trump’ın göreve başlamasından önce çok farklı” dedi

Trump Liderliğinde Ekonomi Mükemmel ya da İyi Diyenler Yüzde 50Nihayetinde büyümenin Başkan Trump döneminde güçlendiği ve işsizliğin Barack Obama dönemine kıyasla Trump liderliğinde sert bir şekilde düştüğü vurgulandı. Geçtiğimiz yıl ücret artışlarında da hızlanma görülürken partizan bölünmesinin çarpıcı olduğunun üzeri çizildi.

Başkan Obama liderliğinde Ekim 2016’da Demokratların sadece yüzde 37’si ve Cumhuriyetçilerin yüzde 11’i ekonomiyi mükemmel ya da iyi olarak değerlendirirken, bugün Cumhuriyetçilerin yüzde 83’ü Demokratların da yüzde 28’i ekonomiyi mükemmel ya da iyi olarak değerlendirdi. Dolayısıyla Trump altındaki Cumhuriyetçilerin, Obama altındaki Demokratlara göre ekonomi üzerinde iki kattan daha fazla pozitif olduğu görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu