Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisindeki Düşüşün Birkaç Alanda Yoğunlaşması Toparlanma Olasılığını Artırıyor

Nareit Baş Ekonomisti, ABD GSYİH'sindeki düşüşün birkaç sektörde yoğunlaştığını ve bunun toparlanma içi iyiye işaret ettiğini söyledi. Detaylar şöyle;
ABD Ekonomisindeki Düşüşün Birkaç Alanda Yoğunlaşması Toparlanma Olasılığını Artırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde rekor düşüş kaydeden ABD ekonomisi hakkında farklı görüşler gelmeye devam ediyor.

Örneğin Goldman Sachs bir aşının 2021 ortasına kadar yaygın şekilde dağıtılacağı varsayımına dayanarak gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde 5,6’dan yüzde 6,2’ye yükseltti.

Nareit Baş Ekonomisti Calvin Schnure de haftalık bir podcast sırasında ikinci çeyrekteki düşüşün birkaç sektörde yoğunlaştığını belirterek bunun ekonominin bu yılın ikinci yarısında veya 2021’in ilk yarısında toparlanmaya başlama olasılığını artırdığını dile getirdi.

Schnure, Ağustos ayının ilk haftasında açıklanan ikinci çeyrek GSYİH rakamlarının yıllık bazda yüzde 32,9 düşüş gösterdiğini hatırlattı.
ABD GSYİH 2Ç20
Kaynak: BEA

Üç aylık rakamın beklentilerle uyumlu olduğunu söyledi ancak devletin dayattığı kapatmalar etkisini gösterdikçe ekonomik düşüşün önden yüklendiğini dile getirdi. Aylık modelin Nisan ayında çok keskin bir düşüş gösterdiğini söyleyen Schnure, o zamandan beri ekonomi yeniden açılırken Mayıs-Haziran’dan Temmuz dönemine nispeten güçlü bir hareketsizlik yaşandığını aktardı.

“Bu, büyük bir riske işaret ediyor. Yeniden canlanan COVID-19 vakalarıyla birlikte, yeniden açılışın askıda kaldığını ve bu kazançların bir kısmının geri verildiğini görebiliriz” diyen Schnure, GSYİH’deki düşüşlerin sağlık ve konaklama gibi birkaç ön cephede yoğunlaştığını vurguladı.

Nareit ekonomisti, konaklamanın toplam GSYİH düşüşünün üçte birini oluşturduğunu, ancak genel ekonominin yalnızca yüzde 6’sı olduğunu söyledi.
ABD Koronavirüs 9 Ağustos
Kaynak: Worldometers

Schnure, aynı şekilde, kilitlenme sırasında çoğu kişinin doktor ve diş hekimi ziyaretini ertelediğini ve sağlık hizmetlerinin bu nedenle büyük bir darbe olduğunun üzerini çizdi.

“Pandemi daha fazla kontrol altına alındıkça ve zayıflık bu birkaç alana sıkıca bağlı olduğu için bu yılın ikinci yarısında veya muhtemelen önümüzdeki yılın ilk yarısında iyi bir toparlanma görme olasılığımız daha yüksek” dedi.

Bu arad yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere ülkedeki Covid vakaları hala yükseliyor. 9 Ağustos itibariyle 5 milyon 199 bini aşan toplam vakalarda eğri hiçbir düzleşme belirtisi göstermiyor. Benzer şekilde yeni vakalarda da artış sürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu