Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi Aralık’ta 7 Ayın İlk İş Düşüşünü Bildirebilir

ABD ekonomisi, koronavirüs pandemisinin ilk aşamalarından bu yana ilk kez Aralık ayında işlerini kaybetmiş olabilir.
ABD Ekonomisi Aralık’ta 7 Ayın İlk İş Düşüşünü Bildirebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 sonlanmasına rağmen yıla ilişkin verilere ilişkin endişeli beklentiler devam ediyor. Dünyanın en büyük ekonomisinde de bu durum geçerliyken işsizlik rakamları onlardan bir tanesi. Kasım ayında beklentilerin neredeyse yarısı kadar istihdam açıklayan ABD’de işsizlik aynı ay yüzde 6,7 seviyesinde gerçekleşmişti.

Ardından görüş bildiren ING’den James Knightley, ABD’nin hayal kırıklığı yaratan istihdamının daha da kötüleşebileceğini söylemişti. Bununla birlikte Wall Street’in Aralık ayında istihdamda küçük bir kazanç öngörse de buna güvenmediği ortaya çıktı.

Çünkü ABD ekonomisi, artan vakalar ve kısıtlamalarla toparlanmanın yavaşlamasıyla 2020 sonlanırken bitiş çizgisine doğru tökezledi.
ABD İşsizlik
KAYNAK: Trading Economics

Ve salgının geçen baharda patlak vermesinden bu yana ilk kez iş kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. MarketWatch’un haberine göre Wall Street, hükümetin önümüzdeki Cuma 2020 için son aylık istihdam raporunu yayımlayacağı Aralık ayında istihdam yaratmada küçük bir artış öngörüyor.

Ancak ekonomistlerin tahminleri haritanın her yerinde: Tahminler, 200.000 iş gibi mütevazı bir kazançtan, yedi aydaki ilk düşüşü işaret edecek 175.000’lik bir düşüş aralığında değişiyor. Tatil sezonu boyunca normal işe alma modellerinde potansiyel olarak büyük bir aksamanın da karmaşaya eklenmesi bekleniyor.

İşe alımda şaşırtıcı derecede büyük bir artış haricinde, sonucun finansal piyasalar için fazla bir önemi olması muhtemel görünmüyor. 2021’e ilerledikçe ekonomik büyümeyi artıran COVID-19 aşılarının daha geniş bulunabilirliği beklentisiyle hisseler yükseliyor.

Yine de Aralık ayına ilişkin iş raporunun ayrıntıları, ABD’nin ne kadar ileri gitmesi gerektiğinin altını çizecek.
ABD Kasım İstihdam
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

Ekonomi, salgının ilk iki ayında yok edilen 22 milyon işin yalnızca yarısından fazlasını iyileştirdi ve 2020’nin azalan aylarında işe alımlar keskin bir şekilde düştü. İşsizlik oranının %14,7’lik pandemik zirveden %6,7’ye şaşırtıcı bir şekilde düşmesi bile işgücü piyasasındaki toparlanmayı hafife alıyor. Çünkü rakam işgücünden ayrılan ve resmi işsizlik oranına dahil olmayan yaklaşık 4 milyon kişiyi kapsamadığı için gerçek işsizliğin muhtemelen birkaç puan daha yüksek olduğu düşünülüyor.

Nomura Securities’in Baş ABD Ekonomisti Lewis Alexander, “Birçok eyalet kapalı mekanda yemek yemeyi kısıtladığından, ülke çapındaki restoranlardaki faaliyetler Aralık ayında” keskin bir düşüş gösterdi” diyerek hasarın muhtemelen en az birkaç ay süreceğini belirtti.

Sonuçta aşılar söz verildiği gibi işe yarasa bile ilk kullanıma sunma beklenenden daha yavaş oldu ve nüfusun çoğunu aşılamanın aylar alacağı tahmin ediliyor.
ABD 1 Ocak 2021 Covid
Kaynak: Worldometers

Bu da daha küçük işletmeler ve müşterilerle doğrudan ilgilenenleri, salgın ortadan kalkıncaya kadar büyük olasılıkla mücadeleye ve onları ya işçileri işten çıkarmaya ya da yeni işe alma konusunda sıraya girmeye zorlayacak. Aralık ayı istihdam raporu ana olay olsa da Ocak ayının ilk haftası başka bir dizi ekonomik rapor getirecek.

Wall Street, önümüzdeki hafta haftalık işsizlik başvurularına ve Aralık ayında ekonominin ne kadar kötüleştiğine daha fazla ışık tutacak bir çift ISM iş anketine yakın ilgi gösterecek. Kısa bir aradan sonra merkez bankası yeniden odağa geçecek.

Üst düzey merkez bankası liderleri, önümüzdeki aylarda bir dizi halka açık toplantıda ekonomi hakkındaki görüşlerini açıklayacak. Fed’in Aralık ayı toplantısının tutanakları da merkez bankasının 2021’de ekonomiyi nasıl desteklemeyi planladığına ışık tutacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu