Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Ekim ÜFE’si Yüzde 0,4 ile 6 Ayın En Büyük Artışını Kaydetti

ABD'de Ekim ayı üretici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,4 artarken, 6 ayın en büyük artışını kaydetti.
ABD’de Ekim ÜFE’si Yüzde 0,4 ile 6 Ayın En Büyük Artışını Kaydetti

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından bugün yayımlanan nihai talep için ÜFE verileri, mevsimsellikten arındırılmış olarak Ekim ayında yüzde 0,4 oranında arttı. Nihai talep fiyatları Eylül ayında yüzde 0,3 oranında düşerken, Ağustos ayında yüzde 0,1 artmıştı.

Düzeltilmemiş bazda, son talep endeksi Ekim ayında sona eren 12 aylık dönemde yüzde 1,1 oranında yükseldi. Bu, Ekim 2016’da sona eren 12 aylık dönemde yüzde 1,1’lik bir artıştan bu yana görülen en küçük artış olarak kaydedildi.

Ekim ayında nihai talep hizmetleri endeksi yüzde 0,3 ve nihai talep malları fiyatları yüzde 0,7 artış gösterdi. Nihai talep endeksi daha az gıda, enerji ve ticaret hizmetlerinde ise Eylül ayında bir değişiklik olmadığı ve Ekim ayında yüzde 0,1 arttı.

Nihai Talep Hizmetleri Yüzde 0,3 Arttı

Nihai Talep Hizmetleri Yüzde 0,3 ArttıNihai talep hizmetleri endeksi Eylül ayında yüzde 0,2 düşüş gösterdikten sonra Ekim ayında yüzde 0,3 arttı. Nihai talep ticareti hizmetleri için genişlemeye dayalı artışın yüzde 70’inden fazlası marjlarda yüzde 0,8’lik bir ilerleme takip edilebilir.

Nihai talep hizmetlerine yönelik fiyatlar daha az ticaret, taşımacılık ve depolama için yüzde 0,1 oranında, nihai talep taşıma ve depolama hizmetleri için yüzde 0,3 oranında arttı.

Nihai talep hizmetleri için endekste önemli bir faktör, yüzde 2,26 oranında artan giyim, mücevher, ayakkabı ve aksesuar perakendeciliği için marjlar oldu. Ayakta tedavi, yatan hasta bakımı, gıda toptancılığı, gıda ve alkol perakendeciliği, kamyon taşımacılığı endeksleri de yükseldi.

Buna karşılık menkul kıymet aracılık, işlem, yatırım danışmanlığı ve ilgili hizmetler için fiyatlar yüzde 8,4 düştü. Makine ve taşıt toptancılığı, kredi hizmetleri endeksleri de daha düşük seviyelere geldi.

Nihai Talep Malları Endeksi Yüzde 0,7 Arttı

Nihai Talep Malları Endeksi Yüzde 0,7 ArttıNihai talep malları endeksi, Ekim ayında yüzde 0,7 artarken, Mart ayındaki yüzde 1’lik artıştan bu yana en yüksek artış oldu. Ekim ayı artışının yüzde 70’i, yüzde 2,8 artış gösteren nihai talep enerjisi fiyatlarına bağlanabilir. Nihai talep gıdaları endeksi yüzde 1,3 artarken, nihai talep malları için fiyatlar daha az gıda ve enerji değişmedi.

Nihai talep malları endeksindeki Ekim ayının neredeyse yarısı, yüzde 7,3 oranında yükselen benzin fiyatlarına kadar izlenebilir. Ayrıca taze ve kuru sebzeler, konut elektrik gücü, temel organik kimyasallar, mısır ve dizel yakıt endeksleri de arttı.

Buna karşılık demir ve çelik hurda fiyatları yüzde 15,7 düştü. Tavuk yumurtası ve binek otomobiller için endeksler de azalma gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum