Yatırım yapmaya başla!

ABD, Dünya Çapında Yatırımcı Ödemeleri Arttıkça Temettü Rekoru Kırdı

Küresel temettüler ilk çeyrekte rekor seviyeye ulaşarak 263,3 milyar dolar olurken, dünya ekonomisi ile ilgili endişelere rağmen %7,8 artış gösterdi.
ABD, Dünya Çapında Yatırımcı Ödemeleri Arttıkça Temettü Rekoru Kırdı

Bugün yayımlanan yeni bir araştırmaya göre; küresel temettü ödemeleri rekor seviyeye ulaştı. Dünya ekonomisi ile ilgili endişelere rağmen küresel temettü ödemeleri yüzde 7,8 oranında artarak 263,3 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Janus Henderson Küresel Temettü Endeksi, ABD temettülerinin yüzde 8,3 artışla 122,5 milyar dolarlık rekor bir seviyede olduğunu gösterdi.

Janus Henderson Küresel Temettü Endeksi Rekor KırdıÖzel temettüler ve dövizdeki değişiklikler için ayarlandığı zaman ABD büyümesinin altında, yüzde 9,6’lık bir artış gözlendi. Amerikan şirketlerinin neredeyse yüzde 90’ı endekste yükseliş kaydederken, en yüksek artışlar bankacılık sektöründen geldi.

Janus Henderson, büyümenin temelde en hızlı olduğu Kuzey Amerika liderliğinde, manşet bazında yüzde 4,2 oranında artış ile bu yıl temettü ödemelerinde 1,43 trilyon dolarlık bir rekor bekliyor. Temettü, bir şirketin hissedarlarına ödül olarak ödenen kazançlarının bir kısmını temsil etmektedir.

Janus Henderson, en büyük 1200 firma tarafından ödenen temettürleri piyasa büyüklüğü ile analiz etmektedir.

En Büyük 1200 Firma Analiz Edildi2009 yılından beri analizlerini sürdüren Janus Henderson Küresel Temettü Endeksi, Avrupa’da ilk çeyrekte ödenen temettü oranını göreceli olarak az olduğunu belirtti. Avrupa manşet büyümesi yüzde 9,2 artışla özel temettüler ile desteklenirken, yüzde 5,3 oranındaki artış, 2018 performansı ile aynı kaldı.

İngiltere’nin ise küresel ortalamanın yüzde 4,4’lük kısmı kadar büyüme ile gerilediğini belirtildi. Asya-Pasifik bölgesi, 2009 yılından bu yana en güçlü temettü büyümesini gösterdi ve yıllık yüzde 14,7 oranındaki manşet büyümesi ile 2019’un ilk çeyrek ödemelerinde rekor kırdı.

Global Equity Gelir Başkanı Ben Lofthouse, araştırmanın 2018 yılında yaşanan güçlü büyümenin devam ettiğini yansıttığından bahsetti.

2018 Güçlü Büyümesinin EtkileriLofthouse, 2019 yılında bir diğer trend yılı için atmosferi belirlemek yerine 2018 yılında yaşanan güçlü büyümenin devamı olduğunu dile getirdi. Lofthouse, “Küresel kazanç ivme yavaşladığından ve tahminler biraz daha düşebileceğinden, kurumsal kazançlar için piyasa beklentileri son aylarda ılımlı,” dedi.

Temettülerin şirket sağlığının gecikmeli bir göstergesi olduğunu belirten Lofthouse, “Artış oranlarındaki düşüş, yavaş kazanç büyümesinin normal bir sonucudur. Bununla birlikte 2019 için temettü tahminimizde değişiklik yapma gereği duymuyoruz,” ifadelerini kullandı.

Yatırımcıların 2019’da yaklaşık yüzde 4 ila 5 arasında bir temettü büyümesi ve temettü ödemeleri için bir başka rekor yılı bekleyebilirler.

2019'da Yüzde 4 ila 5 Temettü BüyümesiLofthouse CNBC’de Squawk Box Europe programına yaptığı açıklamada, Tutarlı temettü büyümesi ve dış hissedarların hoşgörüsünün Japonya için kurum kültüründeki gerçek değişimi gösterebileceğini söyledi. Gelişen piyasalar yüzde 2,2 oranında daha zayıf bir büyüme gösterirken, rapor ABD ekonomisinin daha sıkı para politikası ve küresel ticaret korkularının etkilerini ilk hisseden ülke olduğu belirtildi.

İlaç hisseleri en büyük ödemeleri teklif ederek, dünya genelinde dağıtılan her 8 dolar için 1 dolar katkıda bulundu. Sektör, küresel ortalamanın gerisinde kalmasına rağmen 30,1 milyar dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum