Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Et Tesislerindeki Covid-19 Vakalarına Rağmen Domuz Eti İhracatı Arttı

Amerika’da et üretim tesislerinde koronavirüs vakalarının bildirilmesine rağmen çoğunun çalışmaya devam etmesi ve ihracatın artması hükümetin eleştirilmesine sebep oldu.
ABD’li Et Tesislerindeki Covid-19 Vakalarına Rağmen Domuz Eti İhracatı Arttı

Dünya genelinde 4 milyon 103 bin insana bulaşa Covid-19 pandemisi etkisini sürdürmeye devam ediyor. Şu ana kadar 282 bin insanın hayatını kaybettiği salgın hastalığın uğramadığı ülke neredeyse hiç yok denebilir. Ancak bazılarındaki tablo diğerlerinden biraz daha can sıkıcı.

Bunların en başında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiye kadar 80 bine yakın insan koronavirüs nedeniyle öldü. 1 milyon 329 bin aktif vakanın bildirildiği ülkede en az 100 bin kişinin ölmesi bekleniyor. Her ne kadar ekonomi yavaş yavaş açılmaya başlasa da yeni vakalar bildirilmeye devam ediyor.

Et tesislerinde çalışan işçilerde koronavirüs tespit edilmesi ve can kayıplarının artması gıda sıkıntısı yaşanacağına dair endişeleri artırırken, bir yandan da Çin’e yapılan ihracatın yükselmesi eleştiriliyor. Başkan Trump’ın et tesislerde işçilerin ölmesine rağmen açık kalmalarını emretmesi de tartışmaların oluşmasına yol açtı.

2020’nin başından bu yana ABD domuz etinin %31’i ihraç edildi.
ABD Domuz Eti İhracat
Kaynak: ABD Et İhracat Federasyonu

Salgın nedeniyle ABD’de 20 et fabrikasının geçici olarak kapatıldığı bildirilirken, CoBank’ın baş ekonomisti Will Sawyer Mayıs ayına kadar halkın marketlerde %30 daha az et görüleceğini söyledi. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre, Mart ayının ortasından bu yana domuz sayısında %40 oranında düşüş oldu. Fakat buna rağmen Çin’e yollanan domuz etinde 4 kattan fazla artış gerçekleşti

Dünyanın en büyük domuz işletmecisi olan Smithfield tarafından yapılan açıklamada, Mart ayında deniz yoluyla 13 bin 680 ton et sevkiyatı yapıldığı bildirildi. 40’tan fazla uluslararası pazara ürün yollayan şirket, daha fazla ABD tüketicisine taze domuz eti ve pastırması yollayabilmek için tüm hızıyla çalışıyor.

ABD Sığır Eti İhracat
Kaynak: ABD Et İhracat Federasyonu

Öte yandan ABD Et İhracat Federasyonu (USMEF)  verilerine göre sene başından bu yana ABD sığır ve domuz eti ihracatında rekor düzeyde artış oldu. Toplam domuz etinin %31’ine denk gelen 838 bin tonu bu dönemde ihraç edildi. Bu miktarın %10’undan fazlasını ise Çin oluşturuyor. Açıklanan verilere göre Çin’de domuz eti üretimi geçen yıllara kıyasla daha düşük seviyede.

Federasyonun açıkladığı bilgiye göre Ocak ve Şubat aylarında Çin’e yollanan en iyi ürün karkas et oldu. Söz konusu dönemde ABD’nin ihracatının rekor düzeyde artmasını eleştiren isimler, öncelikle ülkenin kendi vatandaşlarına yetmesi gerektiğini düşünüyor. Birleşik Gıda ve Ticari İşçiler Uluslararası Birliği Başkanı Kim Cordova, “Bence öncelikle ülkemize ve ihtiyaçlarımıza dikkat etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çin Domuz Eti Üretim-Tüketim
Kaynak: ABD Tarım Bakanlığı

USMEF Başkanı ve CEO’su Dan Halstrom, Mart ayı ihracat verilerinin iyi geldiğini, insanların evde kal emirlerine uymalarıyla gıda hizmeti sektörlerinin zorlandığını açıkladı. Bazı tesislerin geçici olarak kapatılmasının Mart ihracat rakamlarına yansımadığını dile getiren Halstrom;

“ABD et endüstrisi onlarca yıl boyunca dünya çapında sadık ve bilgili bir müşteri tabanı geliştirmek için harcadı ve bu da ABD kırmızı etinin sağladığı kalite ve değeri benimsedi. Bu kriz sırasında ABD ürünlerine olan bağlılıkları çok takdir ediliyor.”

ABD’deki et tesislerinde çalışan işçilerin korunması ve sorumluluk talebi isteniyor.

Senatörler Et İşçilerinin Korunmasını İstiyorABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, şu ana kadar sektörde 5 bin kişinin enfekte olduğunu ve 20 can kaybının gerçekleştiğini bildirdi. Temsilciler Meclisi üyeleri Tarım, Çalışma, Sağlık ve İnsan Hizmetleri sekreterlerine yazdığı notta, söz konusu sektörde çalışanlar için daha fazla koronavirüs testi yapılmasını istedi. 16 Senatörden oluşan bir grup, tesislerin tüm sağlık önlemlerinin alınmasının ardından açılmasının doğru olacağını düşünüyor.

Mektupta bu dönemde Amerikan halkının ihtiyaçlarının karşılanmasının daha elzem olduğu ifade edildi. Bu arada Başkan Trump’a yollanan notta; Amerikan Çiftlik Bürosu Federasyonu, Ulusal Domuz Üreticisi Konseyi, Ulusal Tavuk Konseyi, Kuzey Amerika Et Enstitüsü, Ulusal Buğday Yetiştiricileri Birliği, Bira Enstitüsü ve Gübre Enstitüsü gibi birimlerin başkanlarının da imzası yer alıyor.

ABD Başsavcısı William Barr, canlı sığır fiyatlarının salgın etkisiyle son 18 yılın en düşük seviyesine indiğini belirtti. Özetle, ABD’de gıda arzı sorunu yaşanmaması için çiftçilerin ve et üreticilerinin haklarının korunması gerektiği, salgınla mücadelede daha aktif tedbirlerin alınması gerektiği isteniyor.

2020 İlk Çeyrek ABD-Çin İhracat
Kaynak: CSIS

Bu arada hemen değinelim, ABD ile Çin arasında Ocak ayında yapılan anlaşmaya göre, Çin’in en az 200 milyar dolarlık ABD ürününü alması gerekiyor. Ancak pandemi nedeniyle Çin’in bu taahhüdünü yerine getirememesi gündemde. Çin’in 2020 yılı boyunca sadece 60 milyar dolarlık ürünü alabileceği tahmin ediliyor.

Düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS), Çin’in alımlarının birinci aşama anlaşmasındakinden çok daha az olacağını bildirdi. CSIS tarafından hazırlanan raporda, hedeflerin asla gerçekçi olmadığı, salgınla birlikte daha da imkansız hale geldiği ifade edildi. 2020’nin ilk çeyreğinde ABD’nin Çin’e mal ihracatında %10’luk düşüş olduğu hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum