Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Doları İsviçre Frangı Karşısında Son 5 Yılın En Düşüğüne İndi

Amerikan doları; İsviçre frangı, Euro, Kanada ve Avustralya doları karşısında son yılların en dip seviyesine geriledi.
ABD Doları İsviçre Frangı Karşısında Son 5 Yılın En Düşüğüne İndi

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1,5 milyonu aştı. Covid-19 ile enfekte olan hasta sayısı 65 milyona yaklaşırken bu ay içinde İngiltere ve Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerde aşının uygulanacağı iyimserliği pandeminin biteceğine dair umutları artırdı.

Bu durum güvenli varlık olan dolar üzerinde baskı yaratıyor. Çin’de bu hafta açıklanan satın alma yöneticileri endeksleri son yılların en yüksek seviyesine çıkmış durumda. Anketler yakın zamanda Çin’in dünyanın en büyüğü olan Amerikan ekonomisini geçeceğini gösteriyor.

Söz konusu gelişmeler dünyanın rezerv para birimi olan ABD dolarının küresel ölçekte zayıflamasına sebep oldu. Doların değer kaybetmesindeki bir başkan etken bir ay aradan sonra yeniden başlayan teşvik paketi görüşmeleri olarak öne çıkıyor.

Doların, İsviçre frangı karşısındaki değerinin ölçütü olan USD/CHF paritesi 2015 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.
USD/CHF Paritesi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Amerikan doları az önce saydığımız gerekçelere bağlı olarak önemli para birimleri karşısında son yılların en düşük seviyelerine inmiş durumda. Veriler varlık yöneticilerinin dolar için kısa pozisyonlarının rekor seviyelere yükseldiğini gösteriyor.

Analistler Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını uzunca bir süre daha düşük seviyelerde tutacak olmasının da doları baskılayan önemli unsur olduğuna dikkat çekiyor.

FED Başkanı Jerome Powell son yaptığı açıklamada ekonomi tam anlamıyla düzelinceye kadar faiz oranlarını düşük tutacaklarını söyledi. S&P Global Ratings Baş Ekonomisti, Beth Ann Bovino ise ekonominin çift dipten kaçınması için yeni bir destek paketinin şart olduğunu söyledi.

İsviçre frangı, ABD doları karşısında yükselirken, USD/CHF paritesi 0,89 seviyesine kadar geriledi. Dolar aynı zamanda Euro, Güney Kore wonu, Kanada ve Avustralya dolarları karşısında da iki yıldan daha fazla bir zamanın en düşük seviyesine geriledi.

EUR/USD paritesi ise 1,21 ile son iki yılın en yüksek seviyesinden işlem görüyor.
EUR/USD Paritesi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

2017 yılında 1,24’ü aşan parite, 2018’in ilk aylarında 1,23’lü seviyeleri kaydetti. Geride bıraktığımız iki yıllık süre zarfında en düşük seviyeyi 1,09 ile bu sene Mart ayında gördü. Sonrasında ise kademeli bir yükseliş gösterdi.

Amerika’da salgının bir türlü kontrol altına alınamaması doları desteklese de, son günlerde gelen aşı haberleri bu tabloyu tersine çeviriyor. Seçim sonrasın ABD ekonomisine dair hangi kararların alınacağı yatırımcıların radarında olmaya devam ediyor.

Majör Paritelerdeki Anlık Değişimleri Kaçırmayın

Dolar majör para birimleri karşısında son yılların en dip seviyesine indi. Uzmanlar bu durumun bir süre daha devam edeceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Malayan Banking Bhd. döviz stratejisti Christopher Wong ise “Aşıların sorunsuz bir şekilde çıkması çığır açabilir. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları da dahil olmak üzere gelişmiş piyasalarda döngüsel açıdan gösterge niteliğinde olan paralar ve Japonya hariç Asya’da won, dolar zayıf kalırken güçlenebilir.” şeklinde konuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum