Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Dolar Endeksi 92 Üzerinde Kalmaya Çalışıyor

Doları emsal sepetine karşı takip eden ABD doları endeksi, 22 Mart’a artıda başlangıç yaptı.
ABD Dolar Endeksi 92 Üzerinde Kalmaya Çalışıyor

Asya-Pasifik hisseleri haftanın ilk işlem gününde, Türk lirasındaki çarpıcı gelişmelerin etkisiyle karışık seyretti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması piyasalarda yankı uyandırırken TL’de sert düşüşler oldu.

Amerikan dolar endeksi (DXY) toparlanarak 92 üzerine çıktı.

Yeni haftaya daha güçlü başlayan DXY, yüzde 0,10’un üzerinde artışlar yaşarken görüldü. Yaşanan gelişmelerle riskli varlıklar için iştah azalırken doların güvenli liman niteliği ön plana çıktı.

92,01 seviyesinden açılış yapan DXY, TSİ 10:00 sularında 92,05’e kadar yükseldi.
ABD Dolar Endeksi 22 Mart
Kaynak: MarketWatch

Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, Asya’daki bir konferans için hazırlanan konuşmasında 1,9 trilyon dolarlık pakete atıfla ekonominin büyük ölçüde geri döndüğünü söyledi.

Buna göre ABD’nin tam bir iyileşmenin eşiğinde olabileceğini belirterek önümüzdeki iki çeyrekte ABD’de çok güçlü toparlanma beklediklerini aktardı. FED’in açık, tutarlı ve inandırıcı olursa, enflasyon beklentilerinin %2 hedefine sabitleneceğini ekledi.

Endeks, FED’in piyasa beklentilerinin aksine 2023 yılı boyunca faiz oranlarını yükseltmeyi beklemediğini açıklamasının ardından 91,36’lara kadar düşmüştü. Halen bir yılın en yükseği olan 102,968 seviyelerinin altında seyreden DXY’nin yıllık getirisi yüzde eksi 10’un üzerinde.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum