Yatırım yapmaya başla!

ABD Dışişleri Bakanı’ndan İran’a Yaptırım Tehdidi!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ı gelecek aylarda fırlatmayı planladığı füze benzeri uzay araçlarından vazgeçilmemesi halinde, çok güçlü yaptırımlar uygulamakla tehdit etti.
ABD Dışişleri Bakanı’ndan İran’a Yaptırım Tehdidi!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’a gelecek aylarda fırlatmayı planladığı uzay araçlarıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Pompeo, 3 uzay aracında kullanılan teknolojinin kıtalararası güdümlü füze teknolojisiyle aynı olduğunu savunarak, Tahran yönetimini uyardı. Pompeo İran’ı gelecek ay fırlatılması planlanan uzay araçlarının durdurulmaması halinde daha güçlü ekonomik ve diplomatik yaptırım uygulayacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran’ın uluslararası güvenliği tehdit etmesine sessiz kalamayacaklarını söyledi.

Almanya, ABD, Fransa ve İngiltere’nin İran’ın atacağı bu adımı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararının ihlali olarak gördüğünü belirten Pompeo, İran’ın dünyanın en önde gelen terör sponsoru olduğunu dile getirdi.

Ortadoğu’da bu örgütlerin kontrolünü sağlayarak onlara füze ve benzer teknoloji dağıttıklarını, ABD olarak uluslararası istikrar ve güvenliği tehlikeye sokan yıkıcı politikalara sessiz kalmayacaklarını ifade etti. Eğer bu provokatif fırlatmalardan vazgeçilmezse, ekonomik ve diplomatik açıdan oldukça sert yaptırımları uygulamakla tehdit etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yaptığı açıklamayı eleştirdi.

Söz konusu füze denemesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararını ihlal etmediğini belirten Zarif, ABD’nin kendisinin bu kararı ihlal ettiğini, bu nedenle de kimseye ders verebilecek konumda olmadığını dile getirdi. Zarif, BMGK’nin 1929 sayılı kararının ölü olduğunu belirterek tehdit tehdidi doğurur dedi. Zarif iki ülke arasındaki görüşmelerle medeni olma önerisinde bulundu.

Pompeo, ABD’nin Suriye’den çekilme kararında herhangi bir muğlaklık olmadığını ve kesinleşeceğini söyledi.

Trump’ın Suriye’den askerlerini çekmek, aynı zamanda IŞİD ile mücadeleye devam etmeleri ve Ortadoğu’da istikrar yaratacak şeyler yapmayı sağlamak istediğini belirtti. Başkan Donald Trump’ın talimatlarının açık olduğunu söyleyen Pompeo, bu kararların tüm cephelerde yerine getirileceğini dile getirdi.

Trump’ın üzerinde durduğu konular arasında; Suriye’deki dini azınlıkların korunması ve Türklerin Kürtleri kıyıma uğratmamasının güvence altına alınması olduğunu söyledi. Türkiye ile de kaygıları olduğunu belirten Pompeo, gelecek hafta Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Türkiye’ye gideceğini bildirdi. İyi sonuçlar alınması adına Türk yönetimi ile çalışılacak çok fazla konu olduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum