Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Ağustos Dış Ticaret Açığı 67 Milyar Dolarla 2006’dan Bu Yana En Yükseğe Ulaştı

Coronavirüs önlemleriyle birlikte Mayıs ayında 50 milyar doların üstüne çıkan ABD dış ticaret açığı, son 14 yılın en yüksek aylık seviyesini gördü.
ABD’nin Ağustos Dış Ticaret Açığı 67 Milyar Dolarla 2006’dan Bu Yana En Yükseğe Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Donald Trump’ın sağlık durumuyla ilgili gelişmelerin takip edildiği Salı günü, dış ticaret verileri açıklandı.

ABD Nüfus Sayım ve Ekonomik Analiz Bürosu’nun Salı günü açıkladığı verilere göre ithalatın yükselişe geçmesiyle, dış ticaret açığı son 14 yılın en yüksek aylık artışını gerçekleştirdi. Bu durumun yılın üçüncü çeyreğinde gayrisafi yurt içi hasıla üzerinde olumsuz etki yaratacağı düşünülüyor.

Ağustos ayında ABD’nin ithalatında %3,2, ihracatında %2,2 oranında artış gerçekleşti.
ABD Ticaret Verileri
Kaynak: ABD Nüfus Sayım ve Ekonomik Analiz Bürosu

Söz konusu değişim oranlarının ardından ithalat 239 milyar dolar, ihracat 171,9 milyar dolar oldu. İthalatın ihracatı geçmesiyle birlikte, dış ticaret açığı %5,9 artarak 67,1 milyar dolara yükseldi. Bu rakam 2006 yılından bu zaman gerçekleşen en yüksek tutar olarak kaydedildi.

Bir önceki aya kıyasla ihracatta 3,6, ithalatta 7,4 milyar dolarlık artış oldu. Dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %5,7 oranında arttı. Söz konusu dönemde ihracatta %17,6, ithalatta %13,1 oranında düşüş gerçekleşti.

Sayım Bürosu ve Ekonomik Analiz Bürosu’nun elindeki verilerden yola çıkarak yapılan açıklamada, coronavirüs salgınının etkilerinin sürdüğü ancak toparlanmanın da devam ettiği söylendi.

Yılın sekizinci ayında yiyecek ve içecek grubunun ihracatı 1,1 milyar dolar artış gösterdi. Öte yandan soya fasulyesi ihracatı 1 milyar dolar, sermaye malları 1,4, yarı iletken maddelerin ise 1.2 milyar dolar azaldı.

Üç aylık hareketli ortalamalara göre Ağustos’ta ihracat 10 milyar dolar artışla, 165,2 milyar dolara yükseldi.
Mal ve Hizmet Açığı
Kaynak: ABD Nüfus Sayım ve Ekonomik Analiz Bürosu

Söz konusu dönem için 13,1 milyar dolarlık artışın gerçekleştiği ithalat miktarı 226,6 milyar dolar oldu. Yıllık bazda bakıldığında ortalama ihracatta 44,8 milyar dolar, ithalatta 34,7 milyar dolar düşüş oldu. Alt gruplara göre Ağustos ayında sanayi malzemelerinin ihracatı 3,9 milyar dolar arttı.

Bu dönemde hizmet ihracatında 0,1 milyar dolarla sınırlı düzeyde artış olurken, seyahat grubunda 0,2 milyar dolar düşüş gerçekleşti. İthalat tarafına bakıldığında tüketim malları 3,8, ilaç müstahzarları 2,7 milyar, otomotiv araçları, parçaları ve motorları 1.7 milyar dolar, diğer mallar 1,1 milyar dolar arttı.

Ham petrol ithalatının 1 milyar dolar artış gösterdiği Ağustos ayında hizmet ithalatı 0,8 milyar dolarlık artışla 36,1 milyar dolara yükseldi.

Ülkeler bazında ABD’nin Ağustos ayında Almanya’ya yaptığı ihracat 0,3 milyar dolar azalarak 4,9 milyar dolara, ithalat ise 1,2 milyar dolar artarak 9,6 milyar dolara çıktı. Böylelikle Almanya ile açık 1,6 milyar dolar artarak 4,6 milyar dolara yükseldi.

Japonya’ya ihracat 0.6 milyar dolar artarak 5.3 milyar dolara, ithalat ise 1.5 milyar dolar artarak 9.6 milyar dolara yükselirken, dış ticaret açığında 1 milyar dolarlık artış oldu.

Uzun zamandır gerilimde olduğu ve sayısız ticari yaptırımın uygulandığı Çin tarafına bakıldığında ticaret açığının 1,9 milyar dolar azalarak 26,4 milyar dolara gerilediği görülmekte. Ağustos ayında Çin’e yapılan ihracat 1,7 milyar dolar artışla 11,2 milyar dolar, ithalat 0,2 milyar düşüşle 37,7 milyar dolar oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu