Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dış Ticaret Açığı %11,6 Artışla 44,4 Milyar Dolara Ulaştı

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan ABD’de ihracat Mart’ta son 11 yılın en düşüğüne gerilerken, dış ticaret açığı 44,4 milyar dolara dayandı.
ABD Dış Ticaret Açığı %11,6 Artışla 44,4 Milyar Dolara Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yaklaşık 70 bin insanın hayatını kaybettiği Amerika Birleşik Devletleri‘nde Mart ayı ihracat rakamları açıklandı. Salgından çok ciddi şekilde etkilenen ve Başkan Donald Trump’ın söylediğine göre en az 100 bin kişinin ölmesi beklenen Amerika’da ihracat Mart ayında rekor düzeyde düşüş gösterdi.

Buna göre koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler nedeniyle, ABD’nin ihracatı Mart’ta %9,6 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüş tarihte gerçekleşen en sert kayıp olarak kayıtlara geçti.

ABD dış ticaret açığı Mart ayında salgın etkisiyle %11,6 oranında artış gösterdi.
ABD Dış Ticaret Verileri
Kaynak: Trading Economics

Böylelikle Şubat ayında 39,8 milyar dolar olan dış ticaret açığı Mart’ta 44,4 milyar dolara çıkmış oldu. Analistlerin beklentisi dış ticarette 44,2 milyar dolarlık artış olmasıydı. Daha iyimser bir tahminde bulunan Reuters ekonomistleri, 44 milyar dolarlık açık bekliyordu.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ülkede ihracat söz konusu dönemde %9,6 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüş 2016 yılının Kasım ayından bu yana gerçekleşen en sert kayıp oldu. Covid-19 pandemisi etkisiyle ihracatı 187,7 milyar dolara gerileyen Amerika’da, ithalat ise %6,2’lik düşüşle 232.2 milyar dolara indi.

İthalatta ise 2009 yılının Ocak ayından beri ilk kez bu kadar sert bir düşüş gözlendi. Yapılan açıklamada ihracat ve ithalat rakamlarındaki düşüşte en fazla turizm sektörünün durmasının etkisi olduğu bildirildi.

Söz konusu dönemde mal ihracatı %6,7 düşüşle 128.1 milyar dolara gerilerken, 2005 yılının Aralık ayından bu yana en fazla düşüşü gerçekleştirdi. Mart ayında mal ithalatı 192,4 milyar dolar ile Ağustos 2017 tarihinden bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. Benzer şekilde otomotiv araç, parça ve motor ithalatı 27,8 milyar dolar ile son beş yılın en düşüğüne geriledi.

Amerika’nın Mart’ta en fazla dış ticaret açığı verdiği ülkeler; 16,9 milyar dolarla AB, 9 milyar dolarla Meksika, 6 milyar dolarla Almanya, 4,6 milyar dolarla Japonya, 2,8 milyar dolar ile İtalya ve 2,6 milyar dolar ile Kanada oldu.

ABD ISM hizmet endeksi 41,8 ile son 11 yılın en düşüğüne indi.
ABD ISM Endeksi
Kaynak: Trading Economics

Endeks bir önceki ay olan Şubat’ta 52,5 gelmişti. Amerika’da ekonomik aktivitelerin durma noktasına gelmesiyle ISM hizmet endeksi 2009 yılından bu yana en sert daralmaya tanıklık etti. Söz konusu dönemde yeni siparişler endeksi 52.9’dan 32,9’a geriledi.

Bir önceki ay 47 olan istihdam endeksi ise 30 seviyesine indi. IHS Markit verilerine göre PMI endeksi ise Nisan ayında 26,7 ile rekor düzeyde düşüş gösterdi. Analistlerin beklentisi 27 puan gelmesiydi. Endeks Mart ayında 39,8 açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu