Yatırım yapmaya başla!

ABD Devlet Tahvilleri ile Endeksleri Yükselirken, CBOE VIX ve CDS Marjları Düştü!

Toparlanmasında katılaşma gözlenen ABD finansallarında tahvil verimleri ve hisse senedi endeksleri artarken, risk göstergeleri düştü. Ülke varlıklarının haftalık değerlendirmesi şöyle;
ABD Devlet Tahvilleri ile Endeksleri Yükselirken, CBOE VIX ve CDS Marjları Düştü!

ABD devlet tahvili fiyatları, güçlü ekonomik veriler ve ticari gerilimlerdeki çözülme işaretlerinin risk hissinde bir iyileşme sağlamasının ardından Cuma günü düştü. Gösterge 10 yıllık Hazine tahvil verimleri son iki haftalık en büyük artışını kaydetti ve Perşembe günkü %2.747’den %2.783’e yükseldi. Verim, son 11 işlem seansının dokuzunda yükseldi.

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verimler, Federal Rezerv’in Cuma günü yaptığı açıklamada fabrika, madencilik ve tesis üretiminin ölçüsü olan sanayi üretiminin bir önceki aya kıyasla Aralık ayında mevsimsel olarak %0.3 oranında arttığını gösterdi. (The Wall Street Journal tarafından gerçekleştirilen ankete katılan ekonomistler, Aralık ayında %0.2’lik bir kazanç beklemekteydi.)

Veriler, yatırımcının ekonomik yavaşlama konusundaki endişelerini azaltan ve Fed’in ekonominin kaldırabileceğinden daha hızlı faiz yükseltebileceği konusundaki son düşünceler üzerinde etkili oldu. Sermaye Piyasası Kurulu verilerine göre, yatırımcıların Merkez Bankası faiz oranlarına yönelmek için kullandıkları federal fonlar, politika üreticilerinin yıl sonuna kadar oranlarını düşürmesi olasılığını %3 gösteriyor. (Bu olasılık yılın başlarında %49’luk bir zirveden geri çekildi.)

Yatırımcıların güvenli varlıklara geri dönme ihtiyacı hissetmediği son günlerde, risk alma konusunda daha rahat işlemler gözleniyor. Simko’nun da açıklaması eşliğinde piyasalarda teyit edilen bu görüşe ABD Merkez Bankası Fed’in sabırlı bir tavrı olacağına duyulan güven kaynak görülebilir.

John Williams Açıklamaları ve Piyasa Yansımaları

John Williams Açıklamaları ve Piyasa YansımalarıNew York Fed Başkanı John Williams Cuma günü yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın bilançodaki düşüşünün ekonominin performansına bağlı olarak bu yıl yönlendirileceğini ifade etmişti. Bay Williams, ekonominin 2019’da tekrar pozitif bir şekilde görünümünü beklemesine rağmen, Fed’in para politikası planları için kesin bir rehberlik sunmadı. Gözlenen Jerome Powell konuşmasındaki güvercin algısı, yatırımcıda olumlu reaksiyon bulurken New York tarafından bu hafif flu açıklama bir takım portföy sahibini düşündürmüş olabilir.

Williams, New Jersey’de bir bankacı grubuna yönelik açıklama için hazırlanan konuşma metninde ekonominin güçlü, görünümün sağlığının iyi ve bir numaralı önceliğin para politikasını bu şekilde tutmak olduğunu belirtmişti.

Verim, ABD ile Çin arasındaki bir ticaret anlaşması potansiyeli konusunda yatırımcı iyimserliğinin arttığına da yükseldi. Perşembe günü, ABD yetkililerinin ticaret anlaşması imzalama planına dair bir parça olarak Çin’e uygulanan gümrük tarifeleri konusunu tartıştıklarını dikkatimizi çekmişti, ticaret savaşlarında G-20 ile başlayan ateşkes süreci, geçtiğimiz hafta başında gerçekleşen olumlu müzakereler ve ardından ılımlı hamlelere dair söylentiler ya da gerçekleşenler piyasaları pozitif etkilemeye devam eden bir güç olacaktır. Özellikle sanayi şirketleri ve ilgili argümanlardaki negatif seyrin yukarı yönde toparlanması ihtimali artış gösterebilir.

Veriler ve analistler tarafından toparlanan  bu gelişmede net olarak görülüyor ki iki küresel güç global piyasalarda ciddi baskı yaratıyor. Bunu bir kere deha müzakere gündeminin getirdiği sıcak hava ile primlenen finansallarda teyit ediyoruz. Ayrıca dikkat çeken bir net tablo da güvenilir liman taleplerinde azalmalar olurken; ABD devlet tahvillerinin emniyetine olan talebin, ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerde ısınma konusunda ne zaman bir umudu olsa geri çekilme eğiliminde olduğunu görüyoruz.

Endekslerin Haftaya Vedası Mutluluk Saçtı

Wall Street Endeksleri Haftayı Değerlenerek KapattıWall Street finansallarında gözlenen değerlenme kritik seviyelerin üzerinde dalgalanıyordu, bu süreci yukarı yönde korunabilecek primli seviyeler ve kapanışları ile yükseliş trendine dair bir görüntü olarak yorumlamıştım. Geri çekilmenin ardından tekrar baş gösteren katı alış olumlu senaryo için gereken materyalleri ortaya koymuş olarak değerlendirilebilir. Ancak görüşümce bu konunda güllük gülistanlık bir bahçeye giriş yapıldığı fikri pek havada kalıyor. Dow Jones 24k seviyesi üzerindeki istikrarında yukarı yönün stabilleşebileceği doğru bir yaklaşım iken 25 bin puan üzerinde gözlenecek DJI endeksi yükseliş trendine dair bir sinyal verebilir…

14-18 Ocak işlem haftasında ABD finansallarında da değer kazanımları devam etti. Dow Jones 24.706 (+%1.38), Nasdaq 7.157 (+%1.03) ve S&P 500 2.671 (+%1.32) puandan haftaya veda eden endeksler görünümü bir kere daha olumlu kıldı ve pozitif bir tablo meydana getirdi. Endekslerdeki yukarı yönlü harekette teknoloji hisselerindeki toparlanmalar destek olarak gözlendi.

Piyasaların Korku Seviyesi Düşerken 5 Yıllık CDS Marjına Bakış

Korku Seviyeleri ve Risk Primleri Düşen ABD PiyasalarıHisse senetlerindeki görünümde Pacific Gas & Electric %13.68, Micron %5.55 ve Electronic Arts %3.59 değer kazandı. Mart vade endeks kontratlarında ise Dow Jones %1.74, S&P 500 %1.60 ve Nasdaq %1.30 yükseliş kaydetti. Cuma gecesi haftalık son verisini %1.44 değer kaybı ile kaydederek 17,80 seviyesine gerileyen CBOE Volatilite Endeksi (VIX) Aralık ayındaki tepe noktasından bu yana %49.44 değer kaybetti. Endeks yıllık değişiminde ise %45.66’lık bir artış göstermişti. 52 haftalık hareket marjları ise 10,17 – 50,3 noktalarında kaydedildi.

(VIX, piyasalardaki işlem hacimleri ve volatilite arasındaki hesaplarla, hakim korku seviyesi göstergesi)

ABD 5 yıllık CDS marjına baktığımızda sıralamada en düşük ilk 10 ülke marjı arasında 7. sırada yer alırken, 18,3 seviyesinde işlem görüyor. CDS haftalık pozitif yönde %0.54 değer kaybı gösterirken aylık periyotta %6.40 değer kazanarak sigorta primlerim ödemelerini yukarı yönde etkilemişti. CDS değişimi 2017 yılında en fazla 24,2 fiyatında, 2018 yılında 20,9’da ve bu yıl an itibarıyla 18,6 seviyelerinde yıllık bazda tepe noktalarını oluştururken; 2017 yılında 15,8’den, 2018 yılında 17,0’dan ve 2019 yılında 17,5 seviyesinden de yıllık bazda dip noktalardan işlem gördü.

ABD PMI ise2018 Eylül ayında 60,1 seviyesindeki beklentisine kıyasla 59,8 olarak açıklanmış ve o günden bu yana bir düşüş dizisi gerçekleştirmişti. En son açıklanan veride öngörülen 57,7 seviyesine karşılık 54,1 olarak açıklanan önemli gösterge için 2019 yılı Şubat ayı verisinin ise 54,0 seciyesinde açıklanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum