Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Geliştirilen Erken Uyarı Sistemi Depremi Cep Telefonundan Haber Verecek!

ABD’nin Los Angeles şehrinde geliştirilen bir erken uyarı sistemi cep telefonu üzerinden gerçekleşmesi muhtemel depremleri haber verecek.
ABD’de Geliştirilen Erken Uyarı Sistemi Depremi Cep Telefonundan Haber Verecek!

Dünyanın pek çok bölgesi bilindiği üzere aktif fay hatları üzerinde bulunmakta ve bu bölgelerde büyük şiddetlerde depremler meydana gelmekte. Bugün halen gelinen teknoloji ile depremlerin ne zaman olacağı maalesef bilinmemekte. Bu nedenle yaşanan doğal afetler sonrası yüksek can ve mal kayıpları yaşanıyor.

Her ne kadar son yıllarda bazı erken uyarı sistemleri geliştirilmiş olsa da halen yeterli seviyeye gelinmiş değil. Ancak ABD’de yapılan çalışmalar bu alanda önemli yol kat edildiğini gösteriyor. Los Angeles’te geliştirilen erken uyarı sistemi sayesinde kent sakinleri cep telefonu uygulaması ile deprem öncesi uyarılacak.

Los Angeles’te Deprem Önceden Haber Alınacak

Los Angeles’te Deprem Önceden Haber Alınacak

Bilindiği üzere ABD’nin Los Angeles şehri oldukça aktif bir fay zonu üzerinde yer alıyor. Büyük depremlerin gerçekleşmesi muhtemel olan bu şehirde, kayıpların azaltılması için erken uyarı sistemleri üzerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Şehrin valisi Eric Garcetti’nin kontrolünde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarda önemli mesafe kaydedildi.

Yeni geliştirilen bir cep telefonu uygulaması ile kent sakinleri oluşması muhtemel bir deprem öncesi haberdar edilecek. ShakeAlertLA adıyla sunulan uygulama, Amerikan Jeolojik Araştırma Dairesi’nin deprem erken uyarı sistemlerini kullanacak şekilde tasarlandı. Geliştirilen uygulama ile gelen ilk sinyaller ani bir şekilde kullanıcılara uygulama vasıtası ile ulaştırılacak.

Bu teknolojinin, depreme yakalanacak olan kent sakinlerinin kendisini korumaya alması için epey zaman sağlayacağı belirtiliyor. Uygulama hem iOS hem de Android kullanıcıları için geliştirildi. Uygulama, şehirde 5 ve üstü şiddetteki depremlerde vatandaşları uyaracak özelliğe sahip. Aslında şehirlerde büyük ölçekli depremler için hazırlanmış çeşitli erken uyarı sistemleri mevcut. Ancak bu sistemler şehirlerdeki elektrik, doğal gaz, hızlı tren ve metro gibi kritik bölgelerde işler durumda. Geliştirilen uygulama ise direkt vatandaşlar ile cep telefonu vasıtası ile doğrudan iletişime geçmiş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum