Yatırım yapmaya başla!

Tahvillerinde Dengesizlik ve Sert Düşüşler Kaydeden ABD Hisse Senetleri Araştırması

Son zamanlarda duyulan ayı piyasaları, getirilerinde bozulma görülen tahvillere bakış gelişmeler ışığında detaylı piyasa analizi şöyle;
Tahvillerinde Dengesizlik ve Sert Düşüşler Kaydeden ABD Hisse Senetleri Araştırması

ABD 10 yıllık tahvil getirisi haftayı %0.13’lük bir gerileme ile %2.788 seviyesinden kapatırken, 2 yıllık kıymet getirileri ise (-%0.31) değişim ile %2.635 seviyesinde gerçekleşti. Kısa ve uzun vadeli hazine kıymetleri arasındaki boşluk yatırımcıların getiri eğrisindeki yatay hareketi görmeleri ile birlikte Cuma günü daha da genişleri.

10 yıllık ABD Hazine bonosunun göstergedeki verimi Perşembe günü %2.787’den % 2.792’ye yükselirken, iki yıllık nottaki verim bir gün önceki %2.671’den% 2.642’ye düştü.

10 ve 2 Yıllık Kıymet Getirilerinde Dengesizlik

Orta ve Uzun Vade Kıymet Veriminde Dengesizlikİki yıllık ve 10 yıllık Hazine gelirleri arasındaki fark, yakından izlenen bir yatırımcı hissiyatı göstergesi, bu ay 11 yılın en düşük seviyesine kadar geri çekildi. Bu gelişme iki yıllık verimin yakında durgunluktan önce gelen ters bir verim eğrisi olarak bilinen, bir fenomen olan 10 yıllık verimi geçebileceği endişesini doğurdu.

2 ve 10 yıllıklar arasındaki sözde yayılma, en son Çarşamba günü Fed yetkililerinin gelecek yıl iki kez kısa vadeli faiz oranlarını yükseltmeyi beklediklerinin sinyalini vererek bazı yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmasından sonra daraldı. Bu, önceki ortalama medyanı tahminindeki düşüşe bağlıydı ancak yine de birçok yatırımcı ekonominin bu sürecin üstesinden gelebileceğine dair endişenin var olduğunu teyit etti.

Güncel piyasaları takip etmek için tıklayınız!

Bir CNBC röportajında, New York’tan John Williams, Fed’in ekonominin mevcut gücü göz önüne alındığında, gelecek yıl için iki faiz artışında kalem çekme hakkının olduğunu söyledi. Ancak, merkez bankasının düşüncesinde esnek olduğunu ve çeşitli faktörlere bağlı olarak planlarını düzenleyebileceğini de ekledi.

Hisse Senedi Piyasaları Düşerken FANG Kayıpları Dikkat Çekti

Teknoloji Hisseleri Önderliğinde DüşüşOlumlu bir kayda göre, tüketici duyarlılığı endeksi Aralık ayında 97.5’ten 98.3’e yükseldi. Üçüncü çeyrekte de ekonomik büyümenin hızı bir miktar aşağı yönlü revize edildi ancak mevsimsel olarak %3.4 ve enflasyona göre ayarlanmış yıllık oranda hala güçlü kaldı.

Hisse senedi piyasalarında hafta değer kayıpları ile kapandı. Dow Jones %1.81’lik bir kayıp sergilerken son zamanlarının en katı daralmasını kaydetti. Nasdaq neredeyse %3.0’lük bir düşüşe yaklaştı (-%2.99) ve 6.333 puandan kapanışını yaptı. S&P 500 ise %2.06”lık bir gevşeme gösterdi.

Nasdaq’ta 102 bileşenden sadece 8 tanesi primlenme kaydederken (En fazla Jd. Com Inc Adr %5.88), FANG ailesi en fazla değer kaybeden hisse senetleri arasında gözlendi. Haftanın son işlem gününde de değer kaybeden FANG’lardaki negatif hareket Facebook %6.33, Amazon %5.71, Netflix %5.45 ve Alphabet C %2.96 (Google) oranlarında gerçekleşti.

Diğer tarafta aşırı kırılgan yapısı ile son zamanlarda fazla göz önünde duran Apple kağıtları da %3.89 ve Microsoft’ta da %3.23’lük bir geri çekilme izlendi.

Bölgenin tamamında yoğun değer kayıpları gözlenirken S&P 500 endeksinde %7.17 değerlenme kaydeden Nike yakından takip edildi. Endeks bileşenlerinden AMD %5.63, eBay %5.10 ve Adobe %4.50 değer kaybetti.

ABD Hisse Senedi ve Tahvil Piyasaları Analizi

Hisse Senedi ve Tahvil Piyasalarındaki Gelişmelerin Özeti YavaşlamaSpot hisse senedi piyasalarında endekslerin çizdiği grafikleri ele aldığımızda, S&P 500 2.541 noktasında bulunan 50 günlük hareketli ortalamasının, Nasdaq 6.226 puanda gözlenen 20 günlük h.o.’sunun ve Dow Jones geldiği 22.445 puan seviyesi ile 50 günlük h.o.’sunda bulunan 23.442 seviyesinin altında dalgalanmakta.

Dolar endeksi yaklaşık 2 aylık süreçte hareket marjlarını 95,96 ve 97,54 seviyelerinde kaydetti. Doların 40 ülke para birimine karşı performansını ölçen endeks de faiz artırımı kararına ters tepki vermiş ve değer kaybetmişti. Haftanın son işlem gününde ise %0.70’lik bir artışla 96,95 seviyesinden kaydedildi.

Faiz oranlarının yükseltilmesi ile düşüş gösteren tahvil verimlerini, ABD ekonomisinin büyüme görünümünden endişe duyulduğuna ve Merkez Bankası’nın ileri dönem projeksiyonlarındaki belirsizlik için son dönemde ABD Hazine kıymetlerinde geri çekilmeler gözlemlenmekte.

Aynı zamanda, iş yatırımının kilit bir göstergesi olan uçak hariç zararsız sermaye malları için yeni siparişler, geçtiğimiz ay Ekim ayına göre %0.6 düştü. Bu gelişmenin ardından son dört ay içinde üçüncü düşüşü kaydedildi.

Hisse senedi piyasalarını da ele alacak olursak yatırımcı tarafında da ekonomik faaliyetlerin ilerleyen dönemlerde azalacağına dair yükselen bir hissiyat görebiliriz. Özellikle şişkinliğinden ve kırılganlığından bahsettiğimiz bilgi teknolojileri ve teknoloji hisse senetlerine teyit edilen bu aşırı kırılgan hareketler bize gösteriyor ki küresel ticaret savaşları ve global finansal sorunlarla birleşen ekonomik durağanlık ileri vadelerde artış gösterebilir.

Gelişmelerin geneline baktığımızda ABD finansal verilerinde olumlu açıklanan sonuçlar, faiz artırımından sonra görülen hareketler ve piyasa reaksiyonlarının özetinde 2019 yılı ticari faaliyetlerde olumsuz bir yıl olabileceği gibi ekonomik alanda da yükselme işaret eden finansal maliyetler ve daralan talep doğrultusunda hisse senedi piyasalarında da olumsuz yansımalar gözlemlenebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum