Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Verileri Beklenenden Düşük Geldi

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre dayanıklı mal siparişleri Ocak ayında yüzde 4,5 oranında düşüş gösterdi. Detaylar haberde;
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Verileri Beklenenden Düşük Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre dayanıklı mallar için yeni siparişler Ocak ayında yüzde 4,5 gerileme gösterip 272,3 milyar dolar oldu. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin genel beklentisi ise yüzde 4 düşüş olarak açıklanmıştı.

Bu arada, bir önceki dönemin dayanıklı mal siparişleri verisinin yüzde 5,6’dan yüzde 5,1’e revize edildiği açıklandı. Buna göre dayanıklı mallara yönelik siparişler, geçen yıl Aralık ayında yüzde 5,1 artarak 285,2 milyar dolar olarak kayda geçti.

Pandemi Sonrası En Kötü Performans

Son dönemde artan faizler ve enflasyon verilerinin yanı sıra küresel belirsizliklerin sektör üzerindeki baskısının sonlanmadığına işaret eden rapor, aynı zamanda Nisan 2020 döneminden beri görülen en sert düşüşü ortaya çıkardı. Diğer bir deyişle, pandemi sonrası en kötü performans sergilendi.

Ulaşım ekipmanlarına yönelik siparişler, Ocak ayında yüzde 13,3 azaldı.

Ulaşım hariç siparişler, aynı dönemde yüzde 0,7 artış gösterirken, beklentiler yüzde 0,2 artış yönündeydi.

Kaynak: Census.gov

Savunma hariç siparişler de yüzde 5,1 oranında gerileme gösterdi.

Veriler, Piyasalar Tarafından Yakından Takip Ediliyor

Ömrü en az üç yılı bulan ürünlerden oluşan dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişlerin, sanayi üretimine dair bilgi vermesi açısından önem teşkil ettiği biliniyor.

Her ay düzenli olarak açıklanan veriler ülkedeki satın alma hareketleri hakkında önemli ipuçlarını açığa çıkarıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu