Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Mart’ta %0,5 Artarken Beklentileri Karşılayamadı

ABD’nin beklenen ekonomik verilerinden dayanıklı mal siparişlerinin son okuması açıklandı.
ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Mart’ta %0,5 Artarken Beklentileri Karşılayamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) verilerine göre dayanıklı mal siparişleri Mart’ta yüzde 0,5 ya da 1,4 milyar dolar artışla 256,3 milyar dolara ulaştı. Beklentiler yüzde 2,5’lik artış yönündeydi.

Şubat’ta yüzde 1,1 gerileyerek 9 ay sonra ilk kez düşmüştü. Düşüş, taşımacılıktaki yüzde 1,6 gerilemeyle yönlendirilmişti. Şubat ayı için dayanıklı mal siparişleri okuması yüzde 0,9 düşüşe revize edildi.

Mart ayı, Şubat düşüşünün ardından son 11 ay içindeki onuncu artış oldu.

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Mart
Kaynak: U.S. Census Bureau

Ulaşım hariç yeni siparişler yüzde 1,6 arttı. Savunma hariç yeni siparişler yüzde 0,5 arttı. Fabrikasyon metal ürünler son yedi ayın altısında artışla yükselişe öncülük etti.

Mart ayında dayanıklı tüketim malları sevkiyatları, 6,4 milyar dolar veya yüzde 2,5 artarak 257 milyar dolara ulaştı. Son yedi ayın altısında yükselen taşımacılık ekipmanı, yüzde 4,8 ile artışa öncülük etti.

Dayanıklı tüketim malları için tamamlanmamış siparişler üst üste üç ay artarak 1,087.7 milyar dolara çıktı. Dayanıklı tüketim malları stokları da Mart ayında üst üste ikinci ayında arttı. Mart ayında sermaye malları için savunma dışı yeni siparişler 3,7 milyar dolar veya %4,7 düşüşle 75.9 milyar dolara geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu