Yatırım yapmaya başla!

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Eylül’de %1,9 Artışla Beklenti Üstü Geldi

Ağustos ayında hafif ivme kaybeden ABD dayanıklı mal siparişleri, Eylül’de piyasanın beklentisinden daha fazla artış gösterdi.
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Eylül’de %1,9 Artışla Beklenti Üstü Geldi

ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun açıkladığı aylık verilere göre, dayanıklı mal siparişleri Eylül’de %0,5 olan piyasa beklentisinin üzerinde artış gösterdi. Bir önceki ay olan Ağustos’ta %1,5 olan piyasa beklentisini karşılamamış ve %0,4 (revize edilmiş haliyle) oranında artış gerçekleştirmişti.

Coronavirüs salgınının merkez üssü olan ABD’de Nisan ayında dayanıklı mal siparişleri %18’in üzerinde sert düşüş gösterdi. Devam eden aylarda ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte toparlansa da, vakaların artması geçen ay ivme kaybı yarattı.

Eylül ayında dayanıklı mal siparişleri değer olarak, 237,1 milyar dolara yükseldi.
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri
Kaynak: US. Census Bureau

Söz konusu dönemde 4,3 milyar dolara denk gelen %1,9’luk artış gerçekleşti. Böylelikle Nisan ayındaki dip seviyeden sonra devam eden beş ayda üst üste artış sağlandı. Bir önceki ayın verisi 232 milyar 7 milyon dolar olarak revize edildi.

Eylül’de ulaşım hariç yeni siparişler %0,8, savunma hariç yeni siparişler ise %3,4 oranında artış gösterdi. Ulaşım hariç dayanıklı mal siparişleri için beklenti %0,4 olurken, bir önceki ayın verisi %0,6’dan %1’e yukarı yönde revize edildi.

Nakliye ekipmanları için alınan siparişler son beş ayın dördünde arttı. Bu alandaki yeni siparişlerin miktarı 76,8 milyar dolar olarak kaydedildi. Dayanıklı tüketim mallarının sevkiyatlarında %0,3’lük artış oldu. Önceki ay ise tam tersi %0,3 oranında düşüş gerçekleşmişti.

Ulaşım sektörü için ekipman siparişleri %0,5 artışla 82 milyar dolara yükseldi. Dayanıklı tüketim malları siparişleri 2,6 milyar dolara denk gelen %0,2’lik düşüşle 1,075 milyar dolara geriledi. Art arda üç aydır yükselen dayanıklı tüketim malları stoku Eylül’de %0,4’e tekabül eden 1,6 milyar dolarlık artışla 422,1 milyar dolara yükseldi.

Sermaye mallarındaki duruma bakıldığında, savunma dışı yeni siparişler %10,4 artışla 69,7 milyar dolara yükseldi. İşletme yatırımları için gösterge olan havacılık hariç sermaye malı siparişleri %1 ile %0,5 olan beklentiyi geride bıraktı. Sermaye malları için savunma alanı yeni siparişleri %22,3 azalarak 10,3 milyar dolara geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum