Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Dayanıklı Mal Siparişleri Eylül’de Yüzde 1,1 Geriledi

ABD'nin dayanıklı mal siparişleri Eylül ayında yüzde 1,1 oranında düşerken, beklentiler yüzde 0,8 düşüş yaşanması yönündeydi.
ABD’nin Dayanıklı Mal Siparişleri Eylül’de Yüzde 1,1 Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de yüksek fiyatlı mamuller için fabrikalara verilen siparişler, Eylül ayında dört ayın en düşük seviyesine gerilerken, iş yatırımlarını yakından izleyen bir kategori ise ikinci ayında da düşüş yaşadı. Düşüşler, üretimin küresel bir yavaşlama ve ticaret savaşı belirsizliği karşısında yaşadığı sıkıntılardan kaynaklandı.

Ticaret Bakanlığı’nın bugün yaptığı açıklamada, dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Eylül ayında yüzde 1,1 oranında düştüğü, Mayıs ayındaki yüzde 2,3 oranında düşüşten bu yana görülen en büyük gerileme olduğu kaydedildi.

Mayıs Sonrası En Büyük DüşüşTicari yatırım harcamaları için vekil olan bir başka kategorideki siparişler ise Temmuz ayında yüzde 0,6 oranındaki düşüşün ardından Eylül’de yüzde 0,5 oranında azalma gösterdi.

ABD imalatçısı, bu yıl küresel bir yavaşlama ile mücadele ediyor ve Başkan Donald Trump’ın zorlu ticaret politikaları ihracat satışlarına zarar verdi. General Motors’taki grev nedeniyle otomobil üretimi de kısıtlanmış oldu.

ABD Sayım Bürosu’nun bugün yaptığı açıklamaya göre; Eylül ayında dayanıklı tüketim malları için yeni siparişler 2,8 milyar dolar düşüşle 248,2 milyar dolara geriledi. Ardışık üç aylık artışın ardından gerçekleşen bu düşüş, Ağustos ayında yüzde 0,3 oranındaki bir artışı takip etti. Nakliye hariç yeni siparişler yüzde 0,3 oranında düştü.

Savunma hariç yeni siparişler ise yüzde 1,2 azaldı. Ardışık üç aylık artışın ardında da nakliye ekipmanı 2,3 milyar dolar ya da yüzde 2,7 düşüşle 84,5 milyar dolar oldu.

Yeni Siparişler Yüzde 1,2 DüşüşEylül ayında art arda üç ay azalarak üretilen dayanıklı tüketim malları sevkiyatı, 1 milyar dolar (yüzde 0,4) azalmayla 252,5 milyar dolara geriledi. Bu düşüş, Ağustos ayındaki yüzde 0,1 oranındaki düşüşü takiben gerçekleşti. Ulaştırma ekipmanları, art arda üçüncü ayda da gerilerken, 1 milyar dolar (yüzde 1,2) düşüşle 84,6 milyar dolar oldu.

Tamamlanmamış siparişler ise Eylül’de art arda iki aylık artışın ardından fazla değişim göstermeyerek, 1,163.5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu seviye, Ağustos ayındaki yüzde 0,2 oranındaki artışın ardından gerçekleşti. Fabrikasyon metal ürünleri, art arda üç aylık artışın ardından yüzde 0,1 düşüşle 87 milyar dolara geriledi.

Dayanıklı tüketim malları stokları, Eylül ayında 2,1 milyar dolar ya da yüzde 0,5 oranında artışla 430,3 milyar dolara yükseldi. Artış, Ağustos ayındaki yüzde 0,2’lik yükselişin ardından geldi.

Eylül ayında sermaye malları için zararsız yeni siparişler, 2,1 milyar dolar veya yüzde 2,8 oranında azalarak 71,6 milyar dolara geriledi. Gönderiler, yüzde 0,1 oranında azalarak 74,2 milyar dolara düşerken, alınan siparişler 2,6 milyar dolar düşüşle 690,4 milyar dolar oldu. Stoklar ise 1,8 milyar dolar artışla 194,5 milyar dolara yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu