Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Ekim’de Artış Beklentisini Karşılamayıp %0,5 Düştü

Eylül’de düşen ABD dayanıklı mal siparişleri için Ekim raporu yayımlandı. Artış beklentisi yerine ikinci aylık düşüş kaydedildi.
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Ekim’de Artış Beklentisini Karşılamayıp %0,5 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) Ekim 2021 dönemine ilişkin dayanıklı mal siparişleri verilerini yayımladı.

Rapora göre yılın onuncu ayında dayanıklı mal siparişleri önceki aya göre yüzde 0,5 düştü. Beklenti yüzde 0,2 artış yönündeydi. Eylül’de yüzde 1,1 düşüş beklentileri yerine yüzde 0,4 düşüş olmuştu.

Eylül rakamı yüzde 0,4 düşüşle 261,3 milyar dolara revize edildi.
ABD Dayanıklı Mal Sipariş
KAYNAK: U.S. Census Bureau

Savunma hariç yeni siparişler Ekim 2021’de tahminlere paralel olarak yüzde 0,8, ulaşım hariç yeni siparişler yüzde 0,5 arttı. İş harcama planları için yakından izlenen bir gösterge olan uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri, yüzde 0,5’lik tahminlerin üzerinde yüzde 0,6 arttı.

Aynı dakikalarda Nüfus Sayım Bürosu ticaret verilerini de yayımladı. Buna göre ABD mal ticareti açığı Eylül ayında 97 milyar dolarlık rekordan Ekim 2021’de 82,9 milyar ABD dolarına daraldı. Mal ihracatı yüzde 10,8 artarak 157,4 milyar ABD dolarına, mal ithalatı ise yüzde 0,5 artarak 240,3 milyar ABD dolarına yükseldi.

Ayrıca ABD ekonomisi ikinci okumaya göre 2021’in 3. çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,1 büyüdü. Bu, ön tahmindeki yüzde 2’nin biraz üzerinde olsa da yüzde 2,2’lik tahminlerin altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu