Yatırım yapmaya başla!

ABD’deki Çinli Alıcılara Ev Satışı 8 Yılın En Düşük Seviyesine İnebilir

Çinli emlak sitesi Juwai.com, ABD'deki Çinli alıcılara ev satışının 8 yılın en düşük seviyesine inebileceğini gösterdi.
ABD’deki Çinli Alıcılara Ev Satışı 8 Yılın En Düşük Seviyesine İnebilir

Çinli emlak sitesi Juwai.com tahminlerine göre; ABD’deki Çinli alıcılara ev satışları, önümüzdeki Mart ayında sona eren yılın en düşük seviyesi olarak 8 yılın altına düşecek. Realtor.com ve Trulia gibi ABD portallarına benzeyen Juwai, Çin’in en büyük uluslararası emlak web sitesidir.

Juwai, Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı olarak bilinen internet sansürleme mekanizmasının her iki tarafında da 2,8 milyon listeye ev sahipliği yapıyor. Soruşturma ve alıcı verilerinin yanı sıra endüstri ortaklarından gelen geri bildirimlere dayanarak, sitenin ABD’deki Çinli alıcılara ev satışlarının Mart 2020’ye kadar olan sürede 10 milyar ile 12 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyordu.

Bu, yıllık satılan 1,6 trilyon dolar değerindeki ABD evlerinin yüzde 1’inin sadece bir kısmını temsil etse de Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından Mart ayında sona eren yıl için rapor edilen 13,4 milyar dolardan daha düşüktür.

Sitenin yürütme başkanı ve Malezya merkezli Alman teknoloji girişimcisi Georg Chmiel, ABD vizesi, zayıflayan yuan ve yatırımları çeşitlendirme arzusunun beş yıl süren bir artışının ardından Çinli alıcılara yapılan satışlarda çöküşe neden olduğunu söyledi.

Reuters’e konuşan Chmiel, “Trump yönetiminin tarifeleri, agresif söylemleri, ABD’deki üniversitelerde Çinli yüksek lisans öğrencilerinin hedeflenmesi ve yeni vize bürokrasisinin hepsi Çin’in talebine zarar verdi,” dedi.

Çinli alıcıların ABD’de konut alımları için harcadıkları paranın düşüşü grafikte görüldüğü gibidir:

ABD'den Konut Alan Çinlilerden Sağlanan GelirDolara karşı on yıl kazandıktan sonra Çin’in offshore yuanı geçen 18 ay içinde yüzde 11 düştü. Ağustos ayında ticaret savaşında siyasi bir hareket olarak görülen ve alıcıların endişelerini artıran bir devalüasyon söz konusu oldu.

Chmiel, Çinli müşterilerin ABD mülklerini, bir gün ABD’de çalışacaklarını umdukları çocuklar için hem de finansal yatırımlar için satın aldıklarını söyledi.

Chmiel, “Ticaret savaşı devam ederken, satmaya zorlanabileceğiniz veya yatırımınızın değer kaybedebileceği bir senaryo hayal etmek kolaydır,” dedi.

Kaliforniya Zayıflığı

Kaliforniya ZayıflığıTrend, bu yıl ABD’deki lüks ev yapımcılarıyla birlikte ortaya çıktı. Toll Brothers Inc. Kaliforniya’da satışlarının yüzde 30’unu oluşturan ve Çinli alıcılar için ana hedef pazar olan sektörün durgun satışlarına dikkat çekti.

Ülkenin iki numaralı üreticisi olan Lennar Corp, kısa süre önce Çin’in talebinin azalmasıyla eyalette ve satışlarının yüzde 42’sini oluşturan batı bölgesinde yumuşak satışlar için şikayetçi oldu.

NAR’da kıdemli bir ekonomist olan Gay Cororaton, ayrıntılı tahminler sunmazken, Çin ekonomisinin yavaşladığını ve doların gücünün özellikle Kaliforniya gibi yüksek kaliteli piyasalarda Çin alımlarını engellemeye devam edeceğini söyledi.

Cororaton, “Çinli alıcılar, ev fiyatlarının istikrarlı bir şekilde arttığı Kaliforniya’da uluslararası ev satışlarının önemli bir bölümünü oluşturuyor ve bu, yuan düşerken ev alımları için caydırıcı rol oynayan faktörlerden biri oldu. Teksas ve Seattle gibi Kaliforniya’dan daha ucuz olan bölgelerde mülk arayabilirler. Bu da Kaliforniya’daki fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir,” dedi.

Seattle merkezli aracı kurum Realogics Sotheby’nin International Realty’sinin sahibi olan Dean Jones, odağın Seattle gibi ikincil ağ geçidi pazarlarına kaydığını söyledi.

Jones, Seattle’ın San Francisco ya da Los Angeles’taki emlak fiyatının üçte biri ya da yarısı kadar satış yapan mülkleriyle uluslararası alıcıları etkilediğini söyledi.

ABD’li bir broker ile mülk arayan ve ismini vermek istemeyen Çin Tianjinli 41 yaşındaki bir iş insanı, Reuters’e; ticaret savaşının yakında sonuçlanacağını ve satın almadan önce beklemeyi umduğunu söyledi.

İş insanı, “Amerika Birleşik Devletleri, doğal çevrenin, iklimin, eğitimin, tıbbi bakımın, emtia fiyatlarının tahmin edici olduğu yaşanabilir bir ülkedir. Eğer ticaret savaşı yoğunlaşırsa bu benim gelirimi etkileyebilir ve muhtemelen yatırımlarımı azaltacağım,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum