Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Çin Yıl Sonuna Kadar Daha Fazla Konuda Anlaşmaya Varamayacak

ABD-Çin arasındaki birinci aşama anlaşma yükselişi engellese de analistler, yıl sonuna kadar daha fazlası için umutlu değiller. İşte detaylar;
ABD ile Çin Yıl Sonuna Kadar Daha Fazla Konuda Anlaşmaya Varamayacak
Yorum

Analistler ABD ve Çin’in piyasa duyarlılığının sürdürülebilir bir şekilde artırılabilmesi için daha kapsamlı bir ticaret anlaşmasına ihtiyaç duyduklarını söyledi. ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi Cuma günü, iki ekonomik devin ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydettiğini söylemişti.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Çin Bşabakan Yardımcısı Liu He ile yaptığı görüşme sonrasında kurum, iki tarafın belirli konularda ilerleme kaydettiğini ve iki tarafın anlaşmanın bazı bölümlerini tamamlamaya yakın olduğunu dile getirmişti.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’nin açıklamalarının ardından ABD piyasaları artmış ve hisseler Cuma gününün en yüksek seviyelerine ulaşmıştı.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi İlerleme Açıklaması Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki buzların gerilmesi, yatırımcıların ve işletmelerin ihtiyacı olan şeydi ki ilişkilerde yaşanan en ufak bir ılımlılık, piyasalar tarafından coşkuyla karşılanıyordu. Nitekim ticaret anlaşmazlığı küresel büyümeyi şimdiden etkiledi. Uluslararası Para Fonu yakın zamandaki Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda 2019’daki büyümenin yüzde 3 olacağını tahmin etmiş, rakamı Temmuz ayındaki yüzde 3.2’lik rakamdan aşağı yönlü düşürmüştü.

Ulusal Avustralya Bankası’nda döviz stratejisi başkanı olan Ray Attrill, gelişmeler üzerine ABD-Çin anlaşmasının birinci aşamasının tarifeler konusunda ilerlememeyi ancak bir adım geri de gitmemeyi ifade ettiğini savundu.

ABD-Çin Kısmi Anlaşma Daha Fazla İlerlememe İfade Ediyor Ray Attrill, tarifeleri geri alma konusundaki istekliliğin gündemin bir parçası gibi görünmediğinin üzerini çizerek; “o zaman bunun küresel büyüme resmindeki belirsizliğin daha da kötüleşmesinden kaçınmaktan başka bir şey ifade ettiğini düşünmüyorum” dedi.

Eastspring Investments’ta Asya hisse portföyü uzmanı olan Ken Wong da; “Piyasalar için daha önemli olan şey, tarifelerin ne zaman kaldırılabileceği ve teknoloji ile fikri mülkiyet sorunlarının ne zaman çözülebileceğidir” dedi. Analistler iki tarafın yıl sonuna kadar daha fazla konuda uzlaşmaya varabileceklerini umut etmezken Wong konuyla ilgili düşüncesini şu sözlerle ifade etti. “İki taraf arasında bu yılın sonuna kadar daha fazla anlaşma alabilirsek, bunun pazarları şaşırtacağını düşünüyorum.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu