Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Çin Ticaret Temsilcileri, Washington’da Derin Görüş Ayrılıklarıyla Karşı Karşıya

ABD ve Çin ticaret temsilcileri iki günlük müzakereler için Washington'da bir araya gelecek ama derin görüş ayrılıkları dikkat çekiyor.
ABD ve Çin Ticaret Temsilcileri, Washington’da Derin Görüş Ayrılıklarıyla Karşı Karşıya
Yorum

ABD ve Çin ticaret temsilcileri, dünyanın en büyük iki ekonomisinin derin politika farklılıklarını azaltmak ve ticaret savaşında bir çıkış yolu bulmak için yüz yüze görüşecekler.

Perşembe ve Cuma günkü müzakerelerde, iki ülkenin bir çözüme yönelik çalışıp çalışmadığını ya da birbirlerinin mallarına yeni ve daha yüksek tarifelere yöneleceklerini belirleyen Ekim ayı başlarında üst düzey görüşmeler için zemin hazırlığı amaçlanıyor.

Maliye Bakan Yardımcısı Liao Min başkanlığındaki yaklaşık 30 Çinli yetkiliden oluşan bir heyet, Perşembe sabahı Beyaz Saray yakınlarındaki ABD Ticaret Temsilciliği’ndeki (USTR) ofisinde görüşmelere başlayacak. ABD tarafının USTR Milletvekili Jeffrey Gerrish tarafından yönetilmesi bekleniyor.

Reuters’e verilen bilgilere göre; tartışmaların, ABD’de dahil olmak üzere Çin’in Amerikan soya fasulyesi ve diğer çiftlik ürünleri alımlarını önemli ölçüde artırmasını talep eden büyük olasılıkla tarıma odaklanması muhtemel.

İki gün boyunca iki müzakere oturumu, tarımsal meseleleri kapsayacak, yalnızca bir tanesi Çin’in fikri mülkiyet korumalarını güçlendirmek ve ABD teknolojisinin Çin firmalarına zorla devredilmesini engellemek için temel değişiklikleri kapsayan metinlere ayrılacak.

“Tarım ile ilgili oturumlarda orantısız miktarda yayın zamanı olacaktır,” diyen kaynak, bu oturumlardan birinin aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in sentetik opioid fentanil’in ABD’ye gönderimini kesmesini talep etmesine de odaklanacağını belirtti.

Trump, Çin’in ABD soya fasulyesi ve diğer zirai ürünler üzerindeki perakende tarifelerinden etkilenen, başlıca siyasi seçim bölgelerinden biri olan ABD’li çiftçilere ihracat fırsatları sunmak için istekli.

Para Birimi Konusu da Dosyada

Para Birimi Konusu da DosyadaUSTR Temsilcisi Robert Lighthizer ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile birlikte Ekim müzakerelerine katılacak olan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, para birimlerinin yeni müzakere turlarında yer alacağını söyledi.

Mnuchin, geçen ay Çin’in bir para manipülatörü olduğunu ilan etmişti. Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Japonya’daki Osaka kentinde G-20 liderler zirvesinde yaptığı konuşmada, müzakerelerin tekrar başlaması için bir iyi niyet jesti olarak yaptığı tarımsal alım taahhütlerini yerine getirmediğini söyledi. Çin ise bu tür taahhütlerin yapıldığını reddetti.

ABD-Çin ticaret görüşmelerinde Temmuz ayı sonlarında bu tür bir alım gerçekleşmediğinde Trump, bütün Çin malı ithalatına yüzde 10 oranında tarife getirdiğini duyurdu. Ancak geçen hafta gerilimi hafifleten Trump, 1 Ekim’deki 250 milyar dolar değerindeki Çin ithalatının ay ortasına kadar erteledi.

Pekin ayrıca hassas ABD teknoloji ürünleri satın almaktan büyük ölçüde kesilen telekomünikasyon üreticisi Huawei Technologies’e karşı ABD’nin ulusal güvenlik yaptırımlarını kolaylaştırmak istiyor.

14 aydır süren ticaret savaşı; finansal piyasaların, politika yapıcıların ve yatırımcıların küresel ekonomik büyümeye yönelik endişe duymasına neden oluyor.

Küresel durgunluk beklentisi, dünya genelindeki merkez bankalarının son aylardaki politikalarını gevşetmesine neden oldu. Çarşamba günü Fed, bu yıl ikinci kez faiz oranlarını düşürerek, düşüşün zayıf dünya büyümesi ve yeniden canlanan ticaret gerilimleri de dahil olmak üzere devam eden risklere karşı sigorta sağladığını söyledi.

İdeolojik Bölünme

İdeolojik BölünmeHer iki ülkedeki ticaret uzmanları, yöneticiler ve hükümet yetkilileri, Eylül ve Ekim müzakerelerinin satın alma ve Huawei’ye yönelik bir geçici anlaşma olsa bile ABD-Çin ticaret savaşının daha derin bir siyasi ve ideolojik savaşta sertleştiğini söylüyor.

PwC’nin ulusal vergi hizmetleri uygulamasındaki müdürü Jon Lieber, Ekim’deki olası bir çok dar anlaşmanın iki ülke arasındaki temel farklılıkları çözmek için çok az çaba sarf edeceğini söyledi.

Piyasaları sabit tutmak için iki tarafın müzakereler boyunca görüşmeleri iyice uzatabileceklerini söyledi. ABD Yollar ve Araçlar Komitesi Temsilcisi Kevin Brady, Çarşama günü gazetecilere verdiği demeçte, görüşmeler konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduğunu söyledi.

Tarife hayranı olmasa da Brady, Trump’ın Çin’in ticari faaliyetlerine itiraz etme hakkı olduğunu söyledi. Brady, “Sıfır her zaman en iyisidir, ancak Çin ile olan tüm ticari ilişkiyi değiştirmek için bir zorunluluk var,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu