Yatırım yapmaya başla!

ABD – Çin Ticaret Savaşından Etkilenecek En Büyük Teknoloji Şirketi Apple!

ABD – Çin ticaret savaşının olası etkileriyle ilgili yorumlar arasına Apple’ın bu durumdan etkilenecek en büyük teknoloji şirketi olduğu yönündeki görüş de katıldı. Çünkü Apple…
ABD – Çin Ticaret Savaşından Etkilenecek En Büyük Teknoloji Şirketi Apple!

ABD – Çin arasındaki gerilim aylardır devam ediyor ve bu durum piyasaların yanında şirketler üzerinde de etkili oluyor. Örneğin; Donald Trump’ın Çin’e yaptığı 200 milyon dolarlık misilleme, Çin’in de buna karşılık vereceğini duyurması ile yeniden gündeme gelen endişeler neticesinde emtia fiyatlarında düşüş yaşanmış, altın ons fiyatı ise yükselişe geçmişti.

Bu noktada Apple’ın aradaki gerilimden en çok etkilenecek şirket olacağı yönündeki yorumlara değinebiliriz. Çünkü ABD – Çin ticaret savaşının, teknoloji devi için büyük bir tehlike olduğu, iki ülke arasındaki savaşın Apple’a ciddi kayıplar yaşatacağı söylendi.

iPhone X, Apple için bitti yorumuyla dikkat çeken Mirabaud analisti Neil Campling, ticaret savaşının teknoloji şirketini nasıl etkileyeceğiyle ilgili konuştu.

Neil Campling Apple'ın Ticaret Savaşından Etkileneceğini SöylediApple’ın ticaret savaşına karşı en savunmasız ABD’li şirket olduğunu söyleyen Campling, öngörüsünü verdiği rakamlar ve bilgilerle destekledi. En basitinden Apple’ın son mali yılının sonuçları bile bu tahminin nedeni hakkında fikir veriyordu. Çünkü Apple gelirinin % 20’sine tekabül eden 44.7 milyar dolarlık kazancını Çin’den elde etmişti.

İlaveten; IDC’den alınan bilgilere göre 2017’de Çin’e 41 milyondan fazla iPhone gönderilmiş, Apple pazardaki beşinci en büyük marka olmuştu.

2017'de Çin'e 41 Milyon iPhone Gönderildi Bunun da ötesinde, Apple’ın Çin’de yaklaşık 40 adet mağazası bulunuyor, ayrıca şirket App Store ile Apple Music gibi hizmetlerini Çin’de de veriyor. Akıllı telefon piyasası yavaşlarken söz konusu hizmetler, Apple’ın işinde büyük bir yer kaplıyor. Öyle ki söz konusu servisler, Apple’ın 2017’deki toplam satışının % 13’ünü oluşturmuştu.

ABD – Çin ticaret savaşından en çok Apple’ın etkilenecek olmasının bir diğer nedeni ise ülkedeki tedarikçiler.

Hükümet Çinli Tedarikçiler Üzerinde Baskı Kurabilir Sonuçta; iPhone’lar Tayvanlı firma Foxconn tarafından Çin’de monte ediliyor. Yani Apple’ın Çin’deki en başarılı ABD’li teknoloji şirketi olması, Apple için aynı anda hem güç hem de zayıflık anlamına geliyor. Gerçi Donald Trump ile görüşen Tim Cook’un ABD Başkanı’ndan “Çin’de üretilen iPhone’lar ek vergilerden etkilenmeyecek” garantisi aldığı biliniyor ama bu Apple için risklerin sona erdiğini göstermiyor.

Campling de Apple için olası risklerden bir tanesinin, Çin’in tedarikçiler üzerinde baskı uygulaması olduğunu söyledi.

Ticaret Savaşı Apple'ı Nasıl EtkileyecekBununla birlikte, Çin’in 2016’da iBooks Store ile iTunes Movies servislerini kapattığını, benzeri bir yasağın yeniden koyulabileceğini belirtti. ABD’nin Huawei ve ZTE’yi Çinli casus gerekçesiyle suçlaması gibi Çin’in de vatandaşlarına “iPhone almayın” uyarısı yapabileceği de kaydedildi.

Diğer taraftan, Apple’dan sonra ticaret savaşından en çok etkilenecek şirket olarak Alphabet gösterildi.

Apple'dan Sonra En Çok Etkilenecek Şirket Alphabet Sonuçta; Android işletim sistemi Çin’deki akıllı telefonların % 77’sinde kullanılıyor ve Google Android üzerinden sunduğu servislerden para kazanıyor. Ancak Google’ın arama motoru 2010’dan bu yana Çin’de yasaklandığı ve pek çok hizmeti sınırlandırıldığı için şirket buradan pek fazla gelir elde etmiyor.

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Facebook ile Netflix’in ise Çin’de hiçbir faaliyeti yok. JD.com ile Alibaba’yla mücadele eden Amazon da ülkede çok küçük bir paya sahip. Kısacası Campling’in de dediği gibi; ABD – Çin ticaret savaşının risk oluşturduğu en büyük teknoloji şirketi Apple görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum