Yatırım yapmaya başla!

Uzmanından “ABD – Çin Ticaret Savaşında Kaybeden Amerika Olur” Yorumu!

Çin’in dış ve savunma politikası ile ABD – Çin ilişkileri konusunda önde gelen uzmanlardan olan profesörün açıklamaları yankı uyandırdı. Detaylar haberimizde;
Uzmanından “ABD – Çin Ticaret Savaşında Kaybeden Amerika Olur” Yorumu!

Boston College’de siyaset bilimi profesörlüğü yapan Robert S. Ross, olası bir ticaret savaşı durumunda kaybedecek tarafın ABD olacağını söyledi. İki ülke arası ilişkilerdeki uzmanlığıyla ABD’nin önde gelen isimleri arasında yer alan Ross, Amerika’nı bir savaş başlatmadan önce yeniden düşünmesi gerektiğini savundu. Düşüncelerini verdiği örneklerle destekleyen profesör, bugün CNBC’ye yaptığı açıklamalarla büyük yankı uyandırdı.

Donald Trump’ın imzaladığı ek vergi kararı, ortaya çıkan sonuçlarla ve yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen ihtimallerle tartışılmaya devam ediyor.

Trump'ın Ek Vergi Kararı Tartışmalar Zira başta Çin olmak üzere, pek çok ülke bu karara tepki göstermiş AB, Meksika, Kanada ve Brezilya konuyu sert sözlerle eleştirmişti. Ayrıca ABD’li uzmanlar da kararın ülke yararına olmayacağını söylemiş, birçok ekonomist bu karar yüzünden ülkede binlerce kişinin işsiz kalacağı yönünde yorum yapmıştı.

Bütün bunlar olurken, Donald Trump’ı “ticaret savaşları her zaman iyidir ve kazanması kolaydır” söylemleriyle meydan okuması tüm dünyanın gündemine düşmüştü.

Trump Ticaret Savaşları İyidir Yorumu Sonuçları Çin Dışişleri Bakanı’ndan gelen “ticaret savaşı çıkması durumunda gereken cevabı veririz” yorumu, bütün ekonomistleri endişelendirmişti. Keza endişelendirmeye devam ettiği de açık bir gerçek. Keza ABD’li ünlü profesör Robert Ross’un yorumu da bunu gösteriyor.

Çin-ABD ilişkileri konusunda uzmanlaşmış Ross, olası bir ticaret savaşı durumunda kaybedecek tarafın ABD olacağını açıkça dile getirdi.

ABD'li Profesör Robert Ross Kaybedenin Amerika Olacağını Söyledi Bunu Çin’in “ticaret savaşına hazırız” sözlerini hatırlatarak, onların çok güçlü bir pazara ve ekonomiye sahip olduklarını belirtti. Ayrıca ABD’nin ticaret savaşını başlatmadan önce Çin’de faaliyet gösteren Amerikalıları ve Amerikan şirketlerinin çöküşünü göze alması gerektiğini ifade etti.

Çin’in ABD’ye ülkenin yaşam standartlarını yükselten ürünler ihraç ettiğini söyleyen profesör, öncelikle bunun düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Profesöre Göre Çin - Abd Ticaret Savaşında Dikkat Edilmesi Gerekenler İkinci olarak da Çin’de faaliyet gösteren ve ülkeden yüksek miktarda gelir elde eden ABD’li şirketlerin göz önüne alınması gerektiğini söyledi. Buna örnek olarak; Apple ve Buick gibi birçok ABD’li firmayı gösterdi. Ayrıca Trump’ın Çin ile ticaret açığını düşürme isteğine değinen Ross, sorunun politik değil ekonomik kaynaklı olduğunun üzerini çizdi.

Yani profesör, Çin’in 2017’de ABD ile 276 milyar dolarlık ticaret fazlası kaydetmesinin, politikten ziyade ekonomik konulardan kaynaklandığını belirtti.

Aradaki Ticaret Açığının Politika Değil Ekonomi Kaynaklı Olduğunu BelirttiÇinlilerin tasarruf oranının Amerikalılara göre çok daha yüksek olduğunu dile getiren Ross, “biz ürettiğimizden çok daha fazlasını tüketiyoruz, bu nedenle ticaret açığının olması gayet normal, şimdi bunu politikayla ya da ticaret savaşlarıyla düzeltebilir misiniz” yorumuyla dikkat çekti.

Ayrıca Trump’ın yeni Baş Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un Çin’e karşı ülkeler arası bir koalisyon çağrısına da değindi. Buna göre Ross, bir koalisyonun muhtemel gözükmediğini çünkü Avrupalıların Çin’de avantaj etmek için sürekli birbirleriyle yarıştıklarını ifade etti.

Neticede; profesör bu savaşın ABD için hiç iyi sonuçlar doğurmayacağı görüşünde ısrar ederek konunun yeniden düşünülmesi gerektiği kanısında! Ancak bu yorumlar ABD Başkanı Donald Trump’ın fikirlerini ne kadar değiştirir, orası şüpheli…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum