Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Çin – ABD Ticaret Savaşına Ara Verilmesiyle Yükseldi

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarına 90 gün süreyle ara verilmesi, bir süredir sert düşüş yaşayan petrol fiyatlarının toparlanmasını sağladı.
Petrol Fiyatları Çin – ABD Ticaret Savaşına Ara Verilmesiyle Yükseldi

ABD’nin Çin mallarına ek gümrük tarifesi uygulaması ve Çin’den misilleme yapılarak karşılık verilmesi iki ülke arasında ticaret savaşlarının başlamasına sebep olmuştu. Haftalardır gündemi meşgul eden ve dolaylı şekilde etkilenecek ülkelerin de tedirginlik yaşadığı sürece ara verildi.

Hafta sonu Arjantin’de yapılan G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelen ABD ve Çin başkanları, ticaret savaşlarına 90 gün süreyle ara verilmesine karar verdi. Bu süreç boyunca gümrük vergilerinin artırılmayacağı bildirilirken, müzakerelerin devam edeceği söylendi. Yapılan açıklamanın ardından, geçen hafta son 10 yılın en kötü performansına yönelen petrol fiyatlarında toparlanma oldu.

Cuma günü varil başına 58 dolara kadar gerileyen Brent petrol, bu sabah 62 doların üzerine çıktı.

Brent petrol TSİ 12:10’da varil başına 62,19, Batı Teksas ham petrolü ise 53,41 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ocak vadeli batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında %5,7 oranında bir yükseliş kaydederek varil başına 53,85 dolara kadar çıktı.

Haziran’dan bu yana en büyük günlük yükselişini gerçekleştirirken, toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın üç katından fazla oldu. Şubat vadeli Brent tipi petrole baktığımızda Londra piyasasında %5,3 yükselerek varil başına 62,60 dolara çıktı.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde Suudi Arabistan ve Rusya’nın piyasayı yönetmek için anlaşmalarını uzatmalarının etkisi de oldu.

Söz konusu anlaşmanın uzatılmasının ve Kanada’nın en büyük petrol üretim bölgesinin daha önce görülmemiş miktarda üretim kısıntısına gitmesi ile birlikte petrol fiyatlarında artış gözlendi. Petrolde yükseliş bekleyenler, fiyatların arz bolluğu endişeleri ile ayı piyasasına girmesinin ardından dünyanın en büyük üreticilerinin harekete geçmeye hazır olması ile birlikte rahatlamış oldu. OPEC ülkelerinin ve ortaklarının petrol üretimini azaltma konusunda belirsizliği son haftalarda fiyatlarda sert düşüşlere yol açmıştı.

Petrol piyasasının bir diğer ve en önemli gelişmesi ise Katar’ın OPEC’ten ayrıldığını açıklaması oldu.

Katar’ın 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren OPEC içerisinde yer almayacağı ve 57 yıllık üyeliğini sonlandırdığı belirtildi. Katar Enerji Bakanı Saad el Kaabi, kararın siyasi olmadığını, teknik ve stratejik nedenlerle alındığını dile getirdi.

Doha’da yapılan basın toplantısında alınan kararı duyuran Kaabi, “Çekilme kararı, Katar’ın yıllık 77 milyon tonluk doğal gaz üretimini önümüzdeki yıllarda 110 milyon tona çıkarma planlarına odaklanma isteği nedeniyle alınmıştır” şeklinde açıklamada bulundu. Piyasa yorumcuları, petrol vadeli kontratlarının Katar’ın OPEC’den çekilme kararından fazla etkilenmediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum