Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Ticaret Savaşının Malezya için Pozitif Olduğu Söylendi

Malezya ekonomi danışmanına göre; ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı ülkeye pozitif bir değer katacak.
ABD-Çin Ticaret Savaşının Malezya için Pozitif Olduğu Söylendi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı yeniden alevlenirken, küresel ekonomiye yönelik endişeler yeniden arttı. Ama bazı ülkelerin bu savaştan yararlanacağı da söyleniyor. Başbakan Mahathir Mohamad’in ekonomik danışmanına göre; Malezya’nın ekonomik büyümesi, Pekin ve Washington arasında sürmekte olan ticaret savaşı nedeniyle Çin’in imalatını yapan şirketlerden 0,1 puan daha kazanacak.

Uzmanlar sık sık Malezya’yı, ABD ve Çin arasında devam eden ticaret anlaşmazlığından yararlanabilecek ülkelerden biri olarak gösteriyor.

Malezya Ticaret Savaşından YararlanacakBunun nedeni, Çin merkezli üreticilerin, bazı işlemlerini Malezya, Tayland ve Vietnam gibi Güneydoğu Asya’daki yerlere kaydırarak yüksek ABD tarifelerini aşmak gibi görünmeleri olabilir.

Mahathir’in ekonomi danışmanı Muhammed Abdul Khalid, Singapur’daki Nomura Yatırım Forumu Asya’da verdiği demeçte, “Bizim için bazı yararlar görüyoruz. Malezya’ya ticaretin yönelmesini öngörüyoruz ki bu bizim için oldukça net,” ifadelerini kullandı. Muhammed, ticaret savaşının öngörülen faydalarının, ülkedeki tüketim ve yatırımların iyileşmesiyle toplanan Malezya’daki büyüme ivmesini artıracağını belirtti.

Pek çok yatırımcı geçen yılın genel seçimlerinden sonra Malezya’ya para koymak konusundan uzak kaldılar.

Seçim Sonrası Yatırımlar SilindiMahathir liderliğindeki Pakatan Harapan, beklenmedik bir şekilde ülkeyi 60 yıldan fazla bir süredir yöneten bir koalisyon olan Barisan Nasional’i devirdi. Yeni bir hükümeti çevreleyen belirsizlikler, Malezya ringiti, hisse senetleri ve tahviller satan yatırımcılarla sonuçlandı.

O zamandan beri Malezya’nın hisseleri, Asya’daki en kötü performansların başında geldi ve hükümet tahvilleri şu anda endeks sağlayıcısı FTSE Russell tarafından büyük bir küresel kriterden düşme riski altında.

Muhammed Abdul Khalid, hükümetin yatırımcılar arasındaki güveni geri kazanmaya çalıştığını söyledi.

Hükümet Güven Kazanmaya ÇalışıyorDanışman, ülkenin Malezya’da operasyonlar yapan yabancı şirketleri veya ülkedeki varlığını genişleten şirketleri ifade eden gerçek yatırımları çekmeye odaklandığını belirtti. Bunu yapmak için hükümet, şirketlere teşvikleri artırmak ve yatırım onay sürecini kolaylaştırmak için çalışıyor.

Bir ay önce Malezya hükümeti, başkent Kuala Lumpur’da Çinli bir devlet şirketini içeren milyarlarca dolarlık mülk ve ulaşım projesini, bunun Çin’in küresel Bir Kuşak Bir Yol altyapı girişimine katkı sağlayacağını belirterek yeniden hayata döndüreceğini açıklamıştı. Aynı zamanda Başbakan Mahathir Muhammed’in Pekin ile ilişkilerini yumuşatmaya çalışacağı da söylenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu