Yatırım yapmaya başla!

ABD-Çin Ticaret Meselesi G-20 Zirvesi’nden Sonra da Sorun Olmaya Devam Edecek

ABD Başkanı Donald Trump ile Xi Jinping’in 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde Arjantin’de bir araya gelmesine günler kalmışken, yapılan olumsuz yorumlar beklentilere gölge düşürdü.
ABD-Çin Ticaret Meselesi G-20 Zirvesi’nden Sonra da Sorun Olmaya Devam Edecek

Papua Yeni Gine’de yapılan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nin anlaşmazlıkla sonuçlanması tüm gözleri Arjantin’de yapılacak G-20 Zirvesi’ne çevirmişken, ekonomistlerin olumsuz yorumları beklentilerin üzerine gölge düşürdü.

Indosuez Wealth Management’in küresel baş ekonomisti Marie Owens Thomsen, ticaret savaşında ateşkese yönelik beklentilerin devredilen yetkilerin ABD Başkanı ile birlikte olduğu sürece düşük kalacağını söyledi. ABD ile Çin arasında bir ticaret anlaşmasının borsalar ve dünya ekonomisi için gerekli olduğunu vurgulayan Thomsen, yine de ticaret gerilimlerinin G-20 Zirvesi’nden sonra da yatışmayarak piyasalar için sorun yaratmaya devam edeceğini belirtti.

Kongrenin yürütme yetkisini meclise danışmadan müzakere etmek içi başkana verdiğini söyleyen ekonomist, devredilen yetkilerin onunla olduğu sürece gerilimin devam edeceğini anlattı.

ABD-Çin Ticaret Meselesi G-20 Zirvesi’nden Sonra da Çözülmeyecek“Ne yazık ki ticaret her ihtimalde bu yönetimin en sevdiği savaş atlarından biri olmaya devam edecek” sözleriyle de anlaşmazlığın G-20 Zirvesi’nden sonra süreceği yönündeki görüşünü ifade etti. Tüm dünyanın gözlerini diktiği G-20 Zirvesi ile ilgili pek umut verici konuşmayan ekonomistin yorumları haliyle beklentilerin üzerine gölge düşürdü.

Nihayetinde G-20 liderlerinin Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te küresel politikaları tartışmak için bir araya geleceği zirvenin odak noktası ABD ile Çin arasındaki gerilim olacaktı.

G-20 Zirvesi'nde Odak Noktası ABD-Çin İlişkileri OlacakVe olumlu ya da olumlu olsun, ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki görüşmenin neticesi her halükarda iki süper güç arasındaki ilişkileri ve küresel ticaretin geleceğini yakından ilgilendirecekti. İşte bu noktada, ikili arasında bir ticaret anlaşması yapılması olasılığının Trump’ın Eylül ayındaki hamleleri ile azaldığı gerçeği vurgulandı.

Keza Çin’in haksız ticari uygulamalarından şikayetçi olan Trump, Eylül ayında 200 milyar dolarlık Çin ithalatına yüzde 10 tarife uygulamıştı.

Trump Ticaret Savaşını Bitirmek İstemiyorÇin de bu vergi karşısında sessiz kalmamış ve misilleme yaparak ABD’nin 60 milyar dolarlık ürününe tarife uygulama kararı almıştı.

Tüm bunların yanında ABD vergilerinin 2019’un başında yüzde 25’e yükseleceği, Trump’ın ayrıca Pekin’in taleplerini yerine getirmediği takdirde Çin’e 267 milyar dolarlık ek vergi daha getireceği biliniyordu. FED’in para arzı sıkılaştırması ile de iki ülke arasındaki gerginlikler artmıştı. Kısacası, ekonomistin de belirttiği gibi ne yaşananlar ne de yaşanacaklar pek iyiye işaret etmiyor denilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum