Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Çin Ticaret Çarpışmalarında Yanlış Savaş İçindeler

Çin merkezli düşünce kuruluşunun yöneticisi, Pekin ile Washington’ın yanlış savaş içinde olduklarını belirterek dikkat çekici açıklamalar yaptı.
ABD ile Çin Ticaret Çarpışmalarında Yanlış Savaş İçindeler
Yorum

Pekin merkezli bir düşüncü kuruluşunun yöneticisi, Çin ile ABD’nin birbirine milyarlarca dolarlık tarife uygulayarak yanlış savaşı yaptıklarını söyledi.

Çin’in eski başkanlarından Deng Xiaoping için tercümanlık yapmış olan ve Center for China and Globalization (Çin ve Küreselleşme Merkezi) yöneticisi olan Victor Gao, hiçbir ülkenin ticaret savaşından zaferle çıkamayacağını dile getirdi. “Ticaret veya tarife savaşı, mücadele etmek için yanlış savaş” diyen Victor Gao, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Guangzhou eyaletindeki bir konferansta CNBC’ye konuşan Gao, Pekin’in Çin ihracatlarındaki tüm ABD tarifelerinin kaldırılması karşılığında ABD’nin tüm taleplerine cevap vermesinin mümkün olmadığını aktardı.

Çin ABD Tüm Talep Cevap Vermesi Mümkün Değil Çin’in ABD’ye teslim olmayacağını savunan Gao, tarifelerin Amerikan tüketiciler ve işletmeler tarafından ödendiğini, bunun da sonunda ABD’de verimliliği düşüreceğini ekledi. Çin’in de çok fazla ikincil hasar ödeyeceğini belirten Gao, şirketlerin kapatılmasına ve bazı kapasitelerin Çin dışına taşınmasına atıfta bulundu. Ancak Çin’in büyüklüğü ve önemi göz önüne alındığında, bu rahatsızlıkların dünyanın sonu olmayacağını bildirdi.

Çin’in kademeli olarak yabancı yatırımcılara ve şirketlere pazar erişimini başlattığını ve durağan bir hareket yerine hareketli resme geçişi sevdiğini kaydetti.

Çin Yabancı Erişim Açıyor Çin pazarında süren sorunları kabul ederek, onları çözmenin “Çin pazarından uzaklaşmak” tehdidi yerine, çeşitli kaynakların bir araya getirilmesini gerektirdiğini söyledi. “Benim düşünceme göre Çin pazarından uzaklaşan hiçbir şey hayatta kalamaz. Çinli tüketiciler, halihazırda dünyadaki en büyük pazar.” diyerek iddialı konuşan Gao, yatırımcıların 2020’de Çin’e inançlarını sürdürmeleri gerektiğini anlattı.

Huawei ve diğerleri gibi şirketlerin, teknolojik gelişmeler açısından dünya çapında lider isimler olduğunu açıkladı. “Çin’e olan inancını koru çünkü bu 2020’nin anahtarı olacak” dedi. Yatırımcıları ihtiyatlı olmaya çağıran Gao, her on yılda bir dünya ekonomisine çarpan finansal krizin tarihsel eğilimine şöyle dikkat çekti: “Giderek artan bileşik ve karmaşık jeopolitik faktörler ve diğerleri göz önüne alındığında bence 2020, daha fazla risk yönetmek, çok ihtiyatlı olmak ve mega trendlere odaklanma yılı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu