Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Çin Ticaret Anlaşması için Müzakerelere Geri Dönüyor

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; iki ekonomik dev, birinci aşama anlaşmayı görüşmek için müzakerelere geri dönecekler.
ABD ile Çin Ticaret Anlaşması için Müzakerelere Geri Dönüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına önce birinci aşama anlaşma sonra koronavirüs nedeniyle ara verilmişti. Ancak Trump’ın virüsün yayılması konusunda Çin’i suçlamasıyla birlikte ortalık yeniden alevlenmeye başlamıştı. Trump, birinci aşama ticaret anlaşmasının anlamını yitirdiğini ve yeniden masaya oturmayı düşünmediğini de söylemişti.

Ancak Çin Ticaret Bakanlığından edinilen bilgilere göre; iki taraf yakın zamanda yeniden bir araya gelecek. CNBC’nin haberine göre; bakanlık birinci aşama ticaret anlaşmasının ilerlemesini gözden geçirmek için müzakere masasına geri dönmeyi kabul etti.

Peterson Institute for International Economics (PIIE) adlı düşünce kuruluşu, iki ülkenin anlaşma taahhütlerini hangi boyutta yerine getirdiğini araştırdı.
ABD - Çin Ticaret Hedefleri
Görsel Kaynak: PIIE

Buna göre; bu yılın ilk altı ayında Çin, üzerinde anlaşmaya varılıp satın alınması gereken 2020 toplam hedefinin dörtte birinden daha azını gerçekleştirdi. Anlaşmaya bağlı olarak, Çin’in iki yıl boyunca ABD mal ve hizmetlerinden en az 200 milyar dolarlık satın alma taahhüdü bulunuyor. Ancak koronavirüs pandemisi bu hedeflerin şaşmasına neden oldu.

Anlaşmaya göre Çin, 2020’nin sonuna kadar ABD’den en az 63,9 milyar dolarlık mal satın almayı taahhüt etti. PIIE Çin istatistiklerinden yararlanarak, 2020’de 172,7 milyar dolarlık bir satın alma hedefi olduğunu belirtiyor. ABD ihracat istatistiklerine göre de 142,7 milyar dolarlık 2020 hedefine işaret ediliyor.

Çin, 2020 yılında 2017 seviyelerinin üzerinde 12,5 milyar dolarlık ek satın alma taahhüdünde bulundu.
Çin'in Taahhütlerinin Gerçekleşen Kısımları
Görsel Kaynak: PIIE

Bu, yıllık 36,6 milyar dolar ve 33,4 milyar dolar hedefine işaret ediyor. Ancak Çin’in tarım ürünleri ithalatı, yılbaşından Haziran ayına kadar yıllık 18,3 milyar dolarlık hedefine göre 8,7 milyar dolarlık alım gerçekleştirdi. Aynı dönemde ABD’nin tarım ürünleri ihracatı, yılbaşından Haziran ayına kadar 16,7 milyar dolarlık hedefine kıyasla 6,5 milyar dolar oldu.

2020’nin ilk altı ayında Çin’in alımları, yılbaşından Haziran ayına kadar ABD ihracatının yalnızca %39’unu oluşturdu. Çin’in ithalatının ise %48’ine işaret etti. İmal edilmiş ürünler incelendiğinde ise Çin’in 32,9 milyar dolarlık ek alım taahhüdünde bulunduğu görülüyor. Bu rakam, Çin ithalatının 110,8 milyar dolarlık kısmına işaret ederken, ABD ihracatının 83,1 milyar dolarına denk geliyor.

Çin Haziran ayına kadar, yıllık 55,4 milyar dolarlık hedefine karşın 30,3 milyar dolarlık mal alımı gerçekleştirdi. Aynı dönemde ABD, 41,6 milyar dolarlık hedefine karşın 23,7 milyar dolarlık alım yaptı. Buna göre; imal edilmiş mamulde ABD ihracatının %57’si, Çin ithalatının %55’i gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu