Yatırım yapmaya başla!

Ateşkes Kaynaklı Telefon Trafiği Yoğunlaşan ABD ve Çin’den Olumlu Gelişmeler

ABD ve Çin arasında gerçekleşen görüşmelerin olumlu olduğu duyurulurken, Çin Meng Wanzhou gündemini ve ABD'de fikri mülkiyet alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor.
Ateşkes Kaynaklı Telefon Trafiği Yoğunlaşan ABD ve Çin’den Olumlu Gelişmeler

Çinli yetkililer, Xi ve Trump arasında gerçekleşen ticaretin bir parçası olarak Çin şirketlerinin, birçok sektöre hükmetmesini sağlayan bir devlet öncülüğündeki sanayi politikası olan Made in China 2025 planında değişiklikler yapmayı düşündüklerini ifade etti.

Washington Ziyaretleri Gündemde

Washington Ziyareti Olumlu Yansımalara Yol AçıyorÇin Ticaret Bakanlığı kısa bir açıklamada, Pazartesi akşamı ABD ile yapılan görüşmeden sonra Salı günü müzakereler için bir zaman çizelgesinde ve yol haritasındaki sonraki adımlarla ilerlenmesi gerektiğini belirtirken, Bay Liu’nun yeni yılda Washington’a seyahat etmeyi planladığı ifade etti..

Salı günü erken saatlerde Başkan Trump Twitter’da Çin ile yapılan görüşmelerin çok verimli olduğunu yazdı. Öte taraftan piyasalarda gözlenen yorumlara göre Başkan Trump’ın Çin pazarındaki hisse senetlerine ve Wall Street piyasalarına yönelik olumlu gelişmeler adına tweetler attığı ifade edildi. Gelişmelerden sonra New Yok Borsasında güçlü açılışlar bekleniyor.

Teknoloji Devi Gelişmeleri Gölgeledi

Huawei Gelişmeleri Gündemi GölgeliyorYetkililer, Pekin’in 1 Mart civarında sonuçlanması beklenen müzakerelerde iyi niyetle bir jest olarak soya fasulyesi alımlarını sürdürmeyi planladığını söyledi. Görüşmelerde ABD, 1 Ocak’ta yapmayı planladığı gibi 200 milyar dolarlık Çin mallarına tarifeleri %10’dan %25’e yükseltmeyeceğini ifade etmişti. Ancak teknoloji devine yönelik gerçekleşen gündem gelişmeyi gölgeledi.

Çin’in Huawei Technologies Co.’daki üst düzey bir yöneticinin ABD’nin talebi üzerine Kanada’da tutuklanması, Çin’i öfkelendirdi. Yetkililer müzakerelerin engellenmemesi için bir istekte bulundu. Yönetici kızı Meng Wanzhou’nun, ABD’nin İran’daki yaptırımlarıyla ilgili yanıltıcı iddiaları nedeniyle iadesini istiyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Salı günü yaptığı açıklamada, Pekin’in Çinli vatandaşların haklarını ve menfaatlerini ahlaksız bir şekilde ihlal eden zorbalık eylemlerine sıkı sıkıya direneceğini söyledi. Daha sonra Bay Wang’ın da dahil olmak üzere tüm bu örneklere atıfta bulunduğunu sözlerine ekledi. (Meng’in davası.)

Diğer tarafta Çin devlet medyası ve sosyal medya sansürleri, ABD karşıtı harekete geçmemeye dikkat ediyorlar. Huawei meselesini ticaret görüşmelerinden ayırmak için görünür bir çaba sarfediliyor. Çinli yetkililere göre Başkan Xi yöneticilerini Başkan Trump ile vardığı anlaşmayı takip etmeleri ve sürecin kusursuz işlemesi adına görevlendirdi.

Fikri Mülkiyet Düzenlemeleri Sürüyor

Fikri Mülkiyet Alanında Çalışmaların Hızlandırıldığı AçıklandıABD’nin görüşmelerde dile getirdiği en çarpıcı yapısal konular arasında fikri mülkiyetin korunması yer alıyordu. Pekin, ABD’de iş yapmak isteyen yabancı şirketlerin teknolojiyi teslim etmesini istediği yönündeki iddialarını reddetti.

Trump-Xi anlaşmasının bir parçası olarak, Pekin, Çin’deki fikri mülkiyet haklarının korunmasıyla ilgili uzun zamandır devam eden ABD şikayetlerini tartışmaya istekli olduğunu ve Çinli yetkililerin, uygulamanın güçlendirilmesini ülkenin çıkarına olduğunu kabul ediyor.

Çin Yüksek Mahkemesi’nin danışmanı Wu Handong, Salı günü The Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, Çin’in ABD’deki endişelerini gidermek için kısmen revize edilmiş bir patent yasasını onaylama sürecini hızlandırdığını söyledi. Bay Wu, taslağın bu ayın başlarında Çin meclisine sunulduğunu ve 2019’da onaylanmasını beklendiğini söyledi. Düzeltmeler, ihlallerin cezalarında artışların hem idari hemde para cezası olarak görüleceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum