Yatırım yapmaya başla!

ABD-Çin Müzakerelerinden Sanayi Endeksine, Yükselen Dolardan SODA’ya Yansımalar

Küresel piyasaları baskı altına alan ticaret savaşları sanayi endekslerini gölgelemişti, olumlu müzakereler ise yine sanayi sektöründe reaksiyon görürken güçlü dolar SODA'yı ayaklandırdı.
ABD-Çin Müzakerelerinden Sanayi Endeksine, Yükselen Dolardan SODA’ya Yansımalar

ABD ve Çin’in ticari yaptırımlarının küresel piyasalarda bir satış dalgası başlatması ve özellikle reel bölgede üretim tarafını baskılaması sonucu gözlenen finansal yansımalarından sonra Pazartesi günü başlayan müzakerelerden çıkan her olumlu haber ve beklenti piyasalarda alıcı olarak reaksiyon gösteriyor.

Demir-Çelik Tarafında Ticaret Savaşları

Sanayi Endeksindeki Demir-Çelik Sektörü Hisseleri Sert Toparlanma GösteriyorPozitif piyasa duruşunun şüphesiz her sektör hisse senedine alıcı getirmesi tartışılmaz. Ancak özellikle üretim ve sanayi alanında, Türk varlıkları tarafında ise demir-çelik faaliyetlerinde beklenen olumlu duruş hisse senetleri KRDMD ve ERGL için yansımanın yoğun görüleceği beklentisini görülen sırası ile %4.42 ve %3.23 değerlenme ile teyit ediyor. Ayrıca KRDM A ve B hisselerinde de primlenmeler dikkat çekti ve %10.0 civarında gözlendi.

BIST Sanayi endeksi (XUSIN) günlük bazda %1.90 değer kazanarak 106.944 seviyesinde işlem görüyor. Bileşenleri arasında en fazla getiri %19.95 ile DGZT’de görülüyor. Doğan Gazetecilik A.Ş. aynı zamanda BIST en fazla değer kazanan hisse senetleri arasında da öncü konumda.

VESTL’de %8.0 Civarında Primlenme

VESTL'de Gözlenen Değer Artışı Dikkat ÇekiyorSanayi Endeksi bileşenlerinden VESTL’de göz kamaştırıyor. 8,00 TL’li fiyatlardan geri çekilmesini başlatan hisse 5,25 TL seviyelerine kadar gerilemişti. Günlük bazda %7.82’ye varan bir değer artışı kaydeden VESTL’in 5,93 TL’den alım-satımı gözlendi. Hisse 52 haftalık değişiminde %34.51 değer kaybetti. Bugünkü toparlanma ile yukarı yönde güncellenen değişim oranlarından aylık fark ise %3.58 oldu.

Zorlu Grubunun Savunma Sanayisi şirketlerinden Manisa Teknokent çıkarması. Grubun Savunma Sanayi’sine hizmet veren şirketlerinden Vestel Savunma Sanayi A.Ş. ile Aydın Yazılım ve Elektronik Sanayi A.Ş. yetkilileri Manisa Teknokenti ziyaret etti. Açıklamada işbirliği imkanlarının da görüşüldüğü dikkat çekti. Gelişme ışığında gelebilecek ortak çalışmaların hisse seneti tarafında ılımlı reaksiyon gösterebileceği düşünülmekte.

Yükselen Dolar Kuruna Paralel Değerlenen SODA

Yükselen Kura Ayak Uyduran Soda PrimlendiŞirketinin açık döviz pozisyonları kaynaklı kurda görülen yukarı yöndeki hareketlerle paralel değerlenme gösteren SODA, geçtiğimiz günlerde gözlenen primlenmesini iade etmişe benziyordu. 7,20 TL civarından tekrar dolar kurunda gözlenen değerlenmeye paralel hareketlenen hisse hafta ortasında tepe noktasını 7,46 seviyesinden 7,58’e çıkarttı.

Hissede bugün geçen günkü yükselişte alış üstünlüğü gösteren Merrill yine alım tarafında ağırlık gösteriyor. Şirket yaklaşık olarak 380k lot SODA hissesini 7,51 maliyet ile alırken ikinci sırada yer almakta. SODA alış tarafının başında 7,20 TL’li seviyelere düşüş anında alım listesinde baş çeken HSBC oluyor. Şirket  720k lot SODA hisse senedini 7,48 TL’den malediyor.

SODA bugün %3.70 anlık primlenme ile 5,56 TL’den ticaret görürken hisse uzun zamandır değerlenmeler sergiliyor. 52 haftalık değişim %68.39, aylık %3.56 ve 7 günlük fark %6.48 olarak görülüyor. RSI (14) indikatöründe 75.626 seviyesinde görülen grafik aşırı alım bölgesinde dalgalanırken olası destek noktası 7,45 ve yukarı yönde olası direnç ise 7,63 olarak takip edilmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum