Yatırım yapmaya başla!

ABD Çin’i LinkedIn Üzerinden Casusluk Yapmakla Suçladı!

ABD’den Çin’e yönelik şok edici bir suçlama daha geldi. Buna göre Amerikan istihbarat birimleri, casus ajansların LinkedIn üzerinden hükümete yakın isimleri istihdam etmeye çalıştığını iddia etti.
ABD Çin’i LinkedIn Üzerinden Casusluk Yapmakla Suçladı!

ABD ile Çin arasında yaşanan gerili tüm hızıyla devam ederken, Amerikan yetkilileri Çin’e yönelik dikkat çekici bir suçlamada daha bulundu. Çin yapılan suçlamaları tamamen reddederken, ABD’nin ne gibi delillere dayanarak böyle bir iddiada bulunduğunu ve söz konusu ithamların arkasında farklı niyetlerin olduğunu söyledi.

Fakat Amerikan yetkililer iddialarında ısrarcı olarak, sorunun tahminlerin çok ötesinde olduğunu kaydetti. Bu noktada, Çin’e yönelik benzer suçlamaların daha önce İngiliz ve Alman yetkililerden de gelmiş olmasına dikkat çekildi.

Amerikan istihbarat birimleri, casus Çin ajanslarının sahte hesaplar aracılığıyla LinkedIn üzerinden hükümete yakın isimlere ulaşmaya çalıştığını iddia etti.

Amerikan İstihbarat Birimleri Çin'i Casuslukla Suçladı ABD istihbarat yetkililerinden William Evanina konuyla ilgili açıklamasında; LinkedIn yetkililerini Çin’in tehdidine karşı uyardıklarını ve sahte hesapların binlerce kişiye ulaştığını dile getirdi. LinkedIn yetkilileri de yetkilerin açıklamalarını doğrulayarak, istihbarat birimleri ile ortak çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

LinkedIn yöneticilerinden Paul Rockwell, bu ay hükümetle bağlantılı olan üyelerle bağlantı kurmaya çalışan 40 civarında sahte hesabın kapatıldığını belirtti.

LinkedIn Yöneticilerinden Paul Rockwell Açıklama Fakat Rockwell, kapatılan hesapların Çin merkezli olup olmadığı konusunda herhangi bir yorum yapmadı. Rockwell Reuters’a verdiği demeçte; “bu harekete durdurmak ve kimliklerini belirlemek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. Rockwell ayrıca; kötü niyetli kişileri tanımlama ve hesapları kaldırma konusunda gelen hiçbir talebi geri çevirmediklerini dile getirdi.

LinkedIn burada bir kurban, diyen William Evanina ise 2016 seçimlerinde Facebook’un aldığı role gönderme yaparak platforma bir nevi tavsiye verdi.

William Evanina Çin'in LinkedIn Üzerinden Casusluk Yaptığını SöylediSuçlamaları tamamen reddeden Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin hangi delillerle böyle bir sonuca ulaştığını bilmediklerini ve dedikleri şeyin tam bir saçmalık olduğunu savundu. Fakat Senatör Mark Warner; “Pekin’in LinkedIn sömürüsü bize Çin istihbaratının ne kadar yol alabileceğini ve herkesin dijital ayak izinin olduğu çağımızda 21. yüzyıl karşı istihbaratın zorluklarını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Evanina, Haziran ayında Çin’e casusluk yapmaktan suçlu bulunan Kevin Mallory’nin davası nedeniyle konuştuğunu da vurguladı.

Çin Casusluk Suçlamalarını Reddetti Akıcı bir şekilde Mandarince konuşan Mallory’nin 2017’de bir Çin vatandaşıyla LinkedIn’den temasa geçtiğini hatırlatan Evanina, onun Çin’e gizli belgeler vermekten dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceğini bildirdi.

Söz konusu haberde; Rusya, İran, Kuzey Kore ve diğer ülkelerin de işe alım hedeflerini gerçekleştirmek için LinkedIn kullandıkları ancak Çin’in en büyük tehdidi oluşturan ülke olduğu kaydedildi.

İstihbarat yetkilileri, Çin’in hedefleri arasında süper bilgisayar, nükleer enerji, nanoteknoloji, yarı iletkenler, sağlık hizmetleri, hibrit tohum, yeşil enerji gibi alanlardaki uzmanların yer aldığını aktardı. İşte bu noktada LinkedIn’in Çin casusları için her istediklerini bulabilecekleri çok elverişli bir alan olduğunun üzeri çizildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum