Yatırım yapmaya başla!

ABD ile Çin Huawei’nin Bitmek Üzere Olan Ticaret Lisansının Uzatılmasını Görüşecek

Ticaret savaşları nedeniyle ABD yönetimi Huawei’ye yaptırımlar uygulamış ancak 90 günlük özel ticaret lisansı uygulamaya koymuştu. Sürede sona yaklaşılırken ABD yeni bir ticaret lisansı tanımlamaya hazırlanıyor.
ABD ile Çin Huawei’nin Bitmek Üzere Olan Ticaret Lisansının Uzatılmasını Görüşecek

ABD ile Çin arasında son dönemde gündemden düşmeyen konuların başında ticaret savaşları geliyor. İki ülkenin birbirlerine yönelik karşılıklı yaptırımları nedeniyle dünyanın önde gelen şirketleri doğrudan etkileniyor. Etkilenen şirketlerin başında hiç kuşkusuz Çinli teknoloji devi Huawei geliyor. ABD yönetiminin almış olduğu karar doğrultusunda ülkedeki teknoloji şirketleri Huawei ile ilişkisini askıya almıştı. Bilindiği üzere Google’ın Android lisansını askıya alması büyük yankı bulmuştu.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası Huawei’nin ABD merkezli şirketler ile ticaret yapmasının önüne geçilecekti. Ancak daha sonra ABD Başkanı Trump, Huawei’nin ülkedeki teknoloji şirketleri ile ticaret yapabilmesini sağlayan 90 günlük yeni bir lisans hazırlamıştı. Bu sayede Huawei ülkedeki şirketler ile ticaret yapmaya devam ediyor. Ancak 90 günlük süre olmak üzere ve tüm gözler ABD Başkanı Trump’ın bir sonraki kararının ne olacağına çevrilmiş durumda.

Liderler Huawei’yi Görüşecek

Liderler Huawei’yi Görüşecek

Ticaret savaşları çerçevesinde Huawei gündeminde sürekli yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 90 günlük ek süre tanımlanmış olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde Başkan Trump, ABD’li şirketlerin artık Huawei ile çalışmayacağını açıklamasıyla tansiyon yeniden yükselmişti. Ancak yeni iddialar durumun tekrar tersine dönebileceğini gösteriyor. Reuters’ta yer alan habere göre Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye tanımış olduğu lisansını 90 gün daha uzatabilir.

Huawei için imzalanan 90 günlük ek lisansın süresi 19 Ağustos tarihinde sona eriyor. Bu tarihten itibaren eğer yeni bir anlaşma yapılmaz ise Çinli teknoloji devinin ABD’li şirketler ile ticaret yapması imkansız hale geliyor. Ancak son dedikodulara göre ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Huawei’nin durumunu telefonda görüşmesi bekleniyor. Ticaret lisansının uzatılması ile beraber Huawei’nin mevcut ürünlerine güncelleme desteği vermesi sağlanacak.

Lisansın Uzatılması Bekleniyor

Lisansın Uzatılması Bekleniyor

ABD ile Çin liderlerinin Pazartesi gününe kadar Huawei’nin durumunu görüşmesi bekleniyor. Haber kaynakları yapılacak olan görüşme sonrası Huawei’nin ticaret lisansının 90 gün daha uzatılacağını tahmin ediyor. Şu an bir belirsizlik durumu hakim ve eğer görüşmeden lisansın uzatılması kararı çıkmazsa Huawei’nin ABD’li şirketler ile ticaret yapması mümkün olmayacak.

Huawei telekomünikasyon ürünlerine yönelik geliştirdiği ekipmanları ile pazarda büyük yere sahip. Ancak şirketin lisansı olmadan ABD üretimi ürünleri alamıyor olması şirketin geliştirdiği ekipmanları olumsuz etkileyecektir. Bilindiği üzere ABD hükümeti Huawei’yi Çin hükümeti adına casusluk yapmakla suçlamıştı.

Ticaret Bakanlığı’na konuyla ilgili yöneltilen sorularda Pazartesi günü durumun netleşeceği cevabı veriliyor. Huawei dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip ikinci akıllı telefon üreticisi konumunda. Şirketin ABD cephesinden gelecek yeni bir lisans uzatılması kararı milyonlarca kullanıcıyı doğrudan etkileyecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum