Yatırım yapmaya başla!

ABD ile Çin Arasında Artan Gerilim Huawei’ye Yeni Bir Kısıtlama Getirdi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei çalışanlarına yönelik vize kısıtlaması getirildiğini duyurdu.
ABD ile Çin Arasında Artan Gerilim Huawei’ye Yeni Bir Kısıtlama Getirdi

Son yıllarda ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim ile beraber her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Bu gerilimden en çok zarar gören firmalardan birisi ise Çinli teknoloji devi Huawei olmakta. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor.

Alınan kararlar nedeniyle Huawei ile ABD’li şirketlerin ticareti kısıtlanmış durumda. Çinli şirketin hükümet lehine casusluk faaliyetlerinde bulunduğu iddia ediliyor ve bu nedenle ülkede 5G ekipmanlarının kullanımı da yasaklanmış durumda. ABD hükümeti Huawei’ye yönelik yaptırımlarına bir yenisini daha ekledi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çinli teknoloji devinin çalışanlarına yönelik vize kısıtlaması uygulayacaklarını açıkladı. Bu kararın alınmasına sebep olarak Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde insan hakları ihlallerine Huawei’nin destek sağlaması gösteriliyor. Pompepo ayrıca Çin Komünist Partisi’nin insan hakları konusunda dünyada ilk sıralarda yer aldığının altını çizdi.

ABD’den Huawei’ye Yeni Yaptırım

ABD’den Huawei’ye Yeni Yaptırım

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin Komünist Partisi’nin Uygur bölgesindeki muhaliflere sansür uyguladığını belirterek, “Kitlesel toplama kamplarına ve nüfusun tüm Çin’e sevk edilen hizmetkarlıklarına izin veren gözetim devletinin bir kolu olan Huawei’yi içeriyor. Bazı Huawei çalışanları, insan hakları ihlallerini gerçekleştiren Çin Komünist Partisine maddi destek sağlıyor.” açıklamasını yaptı.

Bakan Pompeo ayrıca dünya genelindeki telekomünikasyon şirketlerinin Huawei ile iş birliği yapmaları halinde insan haklarını ihlal edeceklerini söyledi. ABD yönetimi müttefiki olan İngiltere’den de Huawei’ye yönelik yaptırım talebinde bulunmuştu. İngiliz hükümeti ise önümüzdeki yıldan itibaren Huawei imzalı 5G ekipmanlarına yasak getireceğini duyurmuştu.

İngiltere’nin almış olduğu bu karardan dolayı memnuniyetini dile getiren Pompeo, “Güvenlik ekipleri bizimkiyle aynı sonuca vardı, bu bilgiyi koruyamazsınız. Güvenilmeyen bu ağlardan geçen bu bilgi, Çin kökenli, neredeyse kesinlikle Çin Komünist Partisinin eline geçecek ve bence bunu doğru nedenlerle yaptılar.” diye konuştu.

Huawei’nin Doğu Türkistan Yatırımları Ortaya Çıktı

Huawei’nin Doğu Türkistan Yatırımları Ortaya Çıktı

Çinli teknoloji devinin Doğu Türkistan’da gözetleme sistemlerine yönelik yatırım yaptığı belirtildi. Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan insan hakları savunucusu Louisa Greve, Huawei’nin Doğu Türkistan bölgesinde insanları gözetleyen ve toplama kampları yollayan süreçte rolü olduğunu söyledi.

Huawei’nin bu konuda hükümet ile iş birliği yaptığının altını çizen Greve, “Bu tesisin sadece Çin’de değil dünyanın diğer ülkelerinde de kullanılacak güvenlik sistemlerinin geliştirme merkezi olduğu biliniyor. İlanda, Huawei’nin güvenlik güçlerine teknolojik destek verdiği ve bölgede devletin uyguladığı güvenlik önlemlerinde iş birliği yapacağı belirtiliyor.” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum