Yatırım yapmaya başla!

ABD Çin Gerilimi Apple’a App Store’da Binlerce Oyun Kaldırttı

Apple, iOS uygulama mağazası App Store’un Çin mağazasından binlerce oyunu kaldırmak durumunda kaldı.
ABD Çin Gerilimi Apple’a App Store’da Binlerce Oyun Kaldırttı

Son yıllarda dünya gündemini en çok meşgul eden konulardan birisi ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları olmakta. Bu gerilim pek çok sektörde olduğu gibi teknoloji alanında da kendisini gösteriyor. Hatta bu yıl dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi döneminde bile iki ülkeden birbirini suçlayıcı açıklamalar gelmişti.

ABD Başkanı Trump, Çin’e yönelik her türlü yasaklayıcı adım atmaktan çekinmiyor. Huawei’ye uygulanan yaptırımlar ve son olarak TikTok’un yasaklanmasını mümkün kılan kararname bunların son örneği oldu.

ABD’den gelen bu hamlelere Çin’den de yanıt gecikmiyor. Son gelişmeler Çin yönetiminin de ABD’li şirketlere karşı benzer hamlelerde bulunduğunu gösteriyor. Bu şirketlerin başında ise Apple geliyor. Baskılar sonrası ABD’li teknoloji devi iOS uygulama mağazasından çok sayıda oyunu kaldırmak zorunda kaldı. Bu durum Çin’deki uygulama mağazası için geçerli oldu.

Binlerce Uygulama Kaldırıldı

Binlerce Uygulama Kaldırıldı

Son paylaşılan bir rapor Apple’ın Çin’deki App Store’da 47 binden fazla oyunu kaldırmak durumunda kaldığını ortaya koydu. Üstelik kaynaklar ilerleyen dönemde benzer şekilde başka uygulamaların da kaldırılabileceğini işaret ediyor. Çin yönetiminin Apple’ı köşeye sıkıştıracak hamlelerde bulunması ile beraber teknoloji devinin bu uygulamaları kaldırmak zorunda olduğu belirtiliyor.

Çin’de bulunan katı yasalar bu durumu kaçınılmaz kılıyor. Apple’ın da Çin’deki katı kurallardan rahatsız olduğu gelen bilgiler arasında. Teknoloji devinin canını sıkan bir diğer konu ise iOS uygulama kodlarının Çin hükümeti ile paylaşılması gerekliliği. Şirket bu kodları Çin yönetimi ile paylaşmak istemiyor. Apple’ın Çin yönetimi ile muafiyet almak adına görüşmeler yaptığı biliniyor.

Şirket daha önce de Çin’deki App Store’da kullanıma sunduğu iBookstore ve iTunes kütüphanesindeki filmleri de aynı şekilde kaldırmak durumunda kalmıştı. Çin yasalarına göre ücretli uygulamaların yayınlanmadan önce resmi kurumlar tarafından onaylanması gerekiyor. App Store’da 47 bini aşkın oyunun kaldırılma sebebinin de bu olduğu söyleniyor. Çin dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi ve Apple için en önemli pazarların başında geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum