Yatırım yapmaya başla!

ABD ile Çin Gerginliği Huawei’ye Yeni Yaptırım Getirebilir

ABD ve Çin arasındaki gerilim nedeniyle Huawei’ye yönelik yeni kısıtlamaların yolda olduğu belirtiliyor.
ABD ile Çin Gerginliği Huawei’ye Yeni Yaptırım Getirebilir

Son günlerde dünya genelinde yayılan COVID-19 salgını ABD ve Çin arasındaki gerilimin yeniden artmasına neden oldu. Bilindiği üzere salgın ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görüldü ve çok kısa bir sürede dünya genelinde yayıldı. Son günlerde ABD ise salgının merkezi haline gelmeye başladı. Bugün itibarıyla ABD’de doğrulanan vaka sayısı 86 bine dayandı ve dünyanın en çok enfekte olan ülkesi haline geldi. Ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybeden sayısı ise 1.296 olarak açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde iki ülke tarafından Corona virüsü sebebiyle birbirlerini suçlayıcı açıklamalar gelmişti. Çin yönetimi salgının ABD tarafından Wuhan’a getirildiğini iddia etmişti. ABD ise salgının baş sorumlusunun Çin olduğunu söylüyor. İki taraf arasında yaşanan bu tartışma önümüzdeki günlerde Huawei’ye olumsuz yansıyabilir. Gelen haberler Washington yönetiminin Huawei’ye yönelik yeni kısıtlamalar üzerinde çalıştığı yönünde.

Huawei’ye Yeni Kısıtlama

Huawei’ye Yeni Kısıtlama

Bilindiği üzere Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yönetimi tarafından kara listeye alınmış durumda. Ülkedeki şirketlerin Huawei ile ticaret yapmak için ABD’den lisans almaları gerekiyor. ABD ayrıca müttefiki olan ülkelerin de Huawei imzalı ekipmanları kullanmasını istemiyor.

Bu çerçevede Huawei’ye çip üreten yabancı şirketlerin ABD’den lisans almaları talep edilecek. Hatta bu karara yarı iletken üreticilerinin de dahil olduğu belirtiliyor. Bu gelişme sonrası akla ilk gelen şirketlerden birisi TSMC olmakta. Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi Huawei’ye çip desteği sağlayan başlıca şirketler arasında yer alıyor.

Eğer ABD’nin üzerinde çalıştığı proje hayata geçerse TSMC’nin Huawei ile ticaret yapması için Trump yönetiminden lisans alması istenecek. Uzmanlar ise bu durumdan zararlı çıkacak tek tarafında Huawei olmayacağını belirtiyor. Yaptırımlardan ABD’li şirketlerinde fazlasıyla etkileneceğinin altı çiziliyor.

ABD’li Şirketler Zarar Görebilir

ABD’li Şirketler Zarar Görebilir

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ticaret Avukatı Doug Jacobson, “Bunun ABD şirketleri üzerinde Huawei’ye göre çok daha olumsuz bir etkisi olacak, çünkü Huawei kendi tedarik zincirlerini geliştirecek. Sonuçta, Huawei alternatifler bulacak.” diye konuştu. ABD tarafından uygulanan yasak kararları nedeniyle Huawei’nin 5G anlaşmalarına darbe vurulması amaçlanıyor.

Diğer yandan Google’ın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle, Huawei’nin yeni nesil telefonlarında YouTube, Play Store gibi servisler kullanılamıyor. Şirket geçtiğimiz gün yeni amiral gemisi P40 ailesini tanıttı ve bu telefonlarda da Google uygulamaları yer almıyor.

Çinli teknoloji devi ise bir süredir Huawei Mobil Servisleri adı altında kendi altyapısını oluşturmak için yatırım yapıyor. Kullanıcılar uygulama desteğini AppGallery üzerinden sağlıyor. Tabi bu mağazanın Play Store’a göre epey eksik olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum