Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD, Çin’in En Büyük Yonga Üreticisi SMIC’i Kara Listeye Eklemeye Hazırlanıyor

ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimin son kurbanı dev yonga üreticisi SMIC olabilir.
ABD, Çin’in En Büyük Yonga Üreticisi SMIC’i Kara Listeye Eklemeye Hazırlanıyor

Son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları dev şirketler üzerinde şekillenmiş durumda. Trump hükümeti Huawei, TikTok’un geliştiricisi Bytedance ve WeChat gibi Çinli teknoloji devlerine yönelik bir bizi yaptırım kararları alıyor. Bu şirketlere önümüzdeki günlerde bir yenisi daha eklenebilr. Çin’in en büyük ve dünyanın beşinci yonga üreticisi SMIC’in Savunma Bakanlığı tarafından inceleme altına alındığı açıklandı.

Şirket halihazırda 14 nm mimarili yongalar ile çok geniş bir ihracat payına sahip olmakta. Hatta Huawei’nin TSMC ile olan bağlantılarının kesilmesi sonrası işlemci tedariki yapacağı şirketler arasında SMIC’ın adı geçiyordu. ABD’nin kara liste olarak adlandırılan Varlık Litesi’nde çok sayıda Çinli şirket bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bu şirketler arasına SMIC eklenebilir.

ABD’den Çin’e Yönelik Yeni Hamle Gelebilir

ABD’den Çin’e Yönelik Yeni Hamle Gelebilir

Dev yonga üreticisi için ABD Savunma Bakanlığı’nın harekete geçtiği öğrenildi. Bakanlıkta görevli bir sözcü konuya ilgili, “Savunma Bakanlığı şu anda SMIC’nin Ticaret Bakanlığı Varlık Listesi’ne alınmasının gerekli olup olmadığını araştırıyor. Bu gerçekleşirse, SMIC’ye yapılan bütün ihracatlar daha kapsamlı bir şekilde incelenecek” açıklamasında bulundu. ABD’nin bu hamlesi ile Çin arasındaki tansiyonu daha da yükselteceği belirtiliyor.

Ticaret savaşları gölgesinde bugüne kadar ABD’nin Varlık Listesi’nde 275’i aşkın Çinli şirket bulunuyor. Açıklama sonrası SMIC’ten konuyla ilgili ‘Çin ordusuyla hiçbir ilişkimiz yok’ yanıtı geldi. ABD hükümeti ise daha önce olduğu gibi SMIC’in de Çin yönetimi ile veri paylaştığını iddia ediyor. Firmadan ek olarak, “SMIC, olası yanlış anlamaları çözme umuduyla ABD hükümeti kurumlarıyla samimi ve şeffaf iletişime açıktır” açıklaması yapıldı.

SMIC Hisseleri Yüzde 23 Düşüş Yaşadı

SMIC Hisseleri Yüzde 23 Düşüş Yaşadı

ABD Savunma Bakanlığı’ndan gelen inceleme açıklaması sonrası SMIC’in hisselerinde yüzde 23 oranında düşüş yaşandı. Bakanlıktan bir yetkili, “Böyle bir eylem, SMIC’ye yapılan tüm ihracatın daha kapsamlı bir incelemeden geçmesini sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Çinli şirketin inceleme sonucu kara listeye alınması halinde ABD ekipmanlarına erişimi imkansız hale gelecek. Bu durum beraberinde yonga üretiminde sıkıntılar yaşanmasına neden olabilir. Kaynaklar Başkan Trump yönetiminin ilerleyen dönemde Çinli bulut teknoloji firmalarına yönelik benzer yaptırımlar getirebileceğini iddia ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum