Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Çin Ek Tarifelerin Karşılıklı Olarak Geri Çekilmesinde Uzlaşmaya Vardı

Çin ve ABD üst düzey temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, ek gümrük tarifelerinin karşılıklı olarak kaldırılması konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.
ABD ve Çin Ek Tarifelerin Karşılıklı Olarak Geri Çekilmesinde Uzlaşmaya Vardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng tarafından yapılan açıklamaya göre ABD ve Çin karşılıklı olarak ek gümrük tarifelerini geri çekme konusunda karara vardı. Geride bıraktığımız iki hafta boyunca üst düzey temsilcilerin yoğun ve yapıcı görüşmeler yaptıklarını belirten Feng, ticaret anlaşmasının birinci kısmı olarak uygulanan tarifelerin kaldırılmasında mutabakata vardıklarını aktardı.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow da yaptığı açıklamada söz konusu gelişmenin doğruluğunu teyit etti.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry KudlowABD ve Çin tarafından yapılan açıklamalarda ticaret savaşının giderek kızışmasına sebep olan gümrük tarifelerinin kaldırılmak istendiği belirtilmişti. Fakat ABD Başkanı Donald Trump’ın son yaptığı konuşmada, anlaşmanın ilk kısmını imzalamak için Aralık ayına kadar bekleyebileceğini söylemesi belirsizliğin bir kez daha artmasına ve anlaşmanın olmayacağına dair kaygıları doğurmuştu.

Beyaz Saray kıdemli danışmanı Kellyanne Conway da Trump’ın anlaşmayı imzalama konusunda tedirgin olduğunu dile getirmişti. Ancak her iki ülkenin temsilcileri tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, uygulanan ek tarifelerin karşılıklı olarak geri çekilmesi konusunda uzlaşıya varıldığı bildirildi.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, anlaşmanın birinci aşamasına istinaden imtiyazların kaldırılacağını ve yeni ticaret anlaşmalarının da olacağını ifade etti.

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, tarifeleri devre dışı bırakacak tek kişinin Başkan Trump olduğunu söylemişti.

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter NavarroNavarro, bahsi geçen gelişmenin hemen öncesinde tarifelerin çekileceğine dair bir anlaşmanın olmadığını ve bu kararı verecek tek ismin Trump olduğunu söylemişti.

Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, “Eğer Çin ve ABD birinci aşama ticaret anlaşmasına ulaşırlarsa, anlaşmanın önemli bir koşulu olarak her iki taraf da var olan ek gümrük vergilerini aynı oranda ve eş zamanlı olarak anlaşmaya dayalı olarak geri çekecek” şeklinde konuştu.

Çin’de Ekim ayı ihracatı ticaret savaşında son haftalarda görülen iyimserlikle artması beklenirken tam tersi düşüş gösterdi. Söz konusu dönemde ihracat dolar bazında %0,9, ithalat ise %6,4 oranında azaldı. Yuan bazında ise ihracat %2,1 artış gösterdi. Piyasanın beklentisi %1,4 düşüş olması yönündeydi. Aynı dönemde %3,5 düşüş gösteren ithalat %5,4 olan azalma beklentisinin altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu